استان آذربایجان شرقی

0

آذربایجان شرقی

تبریز

یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر، بزرگترین شهر منطقهٔ شمالغرب ایران و مناطق آذرینشین می باشد. شهر تبریز با دارا بودن ۸۰۰ مکان تاریخی و با قدمت، آن را به یکی از مراکز اجتماع خانه های قدیمی و تاریخی تبدیل کرده است که باعث می شود ما نتوانیم همه آن ها را در یک مطلب معرفی کنیم. بنابر این به معرفی تعدادی از موارد برجسته آن ها می پردازیم.

ساختمان مشروطه

خانه مشروطه از بناهای تاریخی دوره قاجار است. خانه مشروطه واقع در محله قدیمی راسته کوچه (خیابان شهید مطهری فعلی) از بناهای تاریخی دوره قاجار است، که تاریخ بنای آن به سال ۱۲۴۵ خورشیدی میرسد.

ائل گلی

ائل گؤلی (ائل گلی) یا شاه گلی  در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. شاه گولی به معنی “استخر شاه” ترجمه شده است. ائل گلی، شاه گلی تبریز تا پیش از روی کارآمدن صفویان، بزرگترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغ های مناطق شرقی تبریز تا دروازه تهران و تپلی باغ بوده است. در دوران حکومت صفویان، تمام شن و ماسه و نخاله های موجود در محوطه داخلی دریاچه فعلی خالی شده و دیواره ای سنگی به دور آن کشیده شد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از مهم ترین موزههای ایران است که در شهر تبریز و در خیابان امام و جوار مسجد کبود قرار گرفته است. در موزه آذربایجان که به عنوان دومین موزه تاریخی ایران پس از موزه ملی تهران شناخته می شود آثار متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده اند.

مسجد کبود

مسجد کبود (به ترکی آذربایجانی: Göy Məscid- گوی مچید) یا مسجد جهانشاه از مسجدهای تاریخی تبریز مربوط به دوران حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری است، که حدود 600 سال پیش ساخته شد.

تنوع و ظرافت کاشیکاری و انواع خطوط بهکاررفته در آن و به خصوص به دلیل رنگ لاجوردی (آبی ایرانی) کاشی کاریهای معرق آن سبب شدهاست که به «فیروزهٔ اسلام» شهرت یابد. سبک معماری این بنا به شیوه آذری است.

کندوان

کندوان نام یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در ۶۰ کیلومتری جنوبغربی شهر تبریز قرار دارد. در واقع، روستای کندوان یکی از روستاهای دهستان سهند و از توابع بخش مرکزی شهر اسکو محسوب میشود.این روستا یکی از سه روستای صخرهای جهان و یکی از زیباترین جاذبههای گردشگری استان آذربایجان شرقی به شمار میرود. کندوان عمده شهرت خود را مرهون خانههایی است که به شکل کندوی عسل در دل صخرههای سنگی کنده شدهاند.

جلفا

شهر جلفا در شهرستان جلفا در استان آذربایجان شرقی ایران قرار دارد. این شهر به عنوان مرکز منطقه آزاد تجاری ارس می باشد و دارای پیشینهای صد ساله در زمینه تجاری و گمرکی می باشد و مرز مشترک ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در شهر جلفا واقع شده است و به عنوان پرترددترین مرز مسافری ایران، پس از فرودگاههای تهران مطرح است. از جمله دیدنی های این شهر می توان به: کاروانسرای خواجه نظر، کلیسای سن استپانوس، قره کلیسا، رود ارس و غیره اشاره کرد.

تالاب قره قشلاق

این تالاب در ساحل جنوب دریاچه ارومیه در حومه شهرستان بناب قرار دارد.  با توجه به سهلالوصول بودن تالاب و قرارگیری آن در بین دو استان آذربایجان شرقی و غربی، وجود گونههای پرندگان زارآور در فصل بهار و تابستان و خوش آب و هوا بودن آن در تابستان گردشگران طبیعت را برای اقامت به این مکان زیبا جذب می کند.

آبشار عیش آباد

این آبشار زیبا در پیرامون روستای عیشآباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفتهاست. ارتفاع این آبشار حدود 15 متر است و در قسمت کوهستانی میشو غربی در جوار روستای عیش آباد شبستر واقع شده است.

قلعه آق گنبد

قلعه آق گنبد یکی از بناهای مهم ایران در منطقه میان دریاچه ارومیه واقع شده است قلعه باستانی که به نام جزیره شاهی یا شاها به قول حمد الله مستوفی از آن یاد می شود جزیره مانندی بزرگ است که در صورت کاهش آب  در میان دریاچه ظاهر می گردید این بنا در بالای کوهی که قبر هولاکو و دیگر سرداران مغول در آنجا قرار دارد واقع است  این قلعه مربوط به دوره ساسانی بوده که مورد توجه  ایلخانان  واقع شد.

رشته کوه سهند

سهند نام قلهای در جنوب شهر تبریز دراستان آذربایجان شرقی است. ارتفاع کوه سهند از سطح دریا 3695 متر میباشد و مخروطی بسیار پهن و گسترده دارد که از توفها و خاکسترهای فوران تشکیل گردیده و بر اثر آبهای جاری درههای تنگی در آنها ایجاد شده است. کوهستان سهند بعد از سبلان یکی از بزرگترین و مهمترین برجستگیهای آذربایجان و از معروفترین کوههای آتشفشان و خاموش ایران است که در 50 کیلومتری جنوب تبریز و 40 کیلومتری شمال مراغه قرار گرفته است. قله منفرد و آتشفشانی خاموش سهند در میان جلگه آذربایجان قد برافراشته است این کوهستان آتشفشانی خاموش شبیه آرارات و البرز و سبلان بوده خط فاصل بین دو توده خروجی البرز و توده ارمنستان به وجود آمده است.

پاسخ دهید