استان آذربایجان غربی

0

استان آذربایجان غربی

این استان زیبا در شمال غربی كشور واقع گردیده و با سه كشور تركیه ، عراق و جمهوری آذربایجان (نخجوان) مرز مشترك دارد. موقعیت خاص جغرافیایی و داشتن وضعیت مناسب آب و هوایی، این استان را از توان آبی بالایی برخوردار کرده است.از مهمترین رودهای استان می توان به ارس،زرینه رود،زاب،سیمینه رود،نازلو،گئدار،باراندوز،قطور و … اشاره کرد.

ارومیه

در جلگهای به طول۷۰ کیلومتری و عرض ۳۰ کیلومتر در کنار دریاچهی ارومیه گسترده است. پیشینهی تاریخی و استقرار این شهر در مسیر قفقاز، ارمنستان، آسیای صغیر و بینالنهرین و نیز زمینهای بارور و آب و هوای مساعد، اهمیت بسیار ویژهای را به آن بخشیده است. قدمت شهر ارومیه با قدمت شهرهای تاریخی و باستانی سارد و نینوا برابری میکند؛ بیشترین جمعیت شهر ارومیه را ترکهای آذری و کردها و نیز اقلیتی از آشوریها و ارمنیها تشکیل میدهند.

ساختمان شهرداری ارومیه

شهرداری رضائیه ابتدا ساختمان مناسبی نداشت، در زمان سلطنت رضا شاه قطعه زمینی رو به شهرداری تخصیص دادن و در آن دو دستگاه ساختمان بزرگ بنا گردید که از ساختمان مشرف به میدان ادارات استانداری وشهرداری استفاده می کردن و ساختمان داخل باغ محل سکونت استانداران آذربایجان غربی بود و کلیه اجتماعات بزرگ شهر در سالن وسیع شهرداری رضائیه برگزار می شد.

مسجد جامع

مسجد جامع یکی از آثار کهن و قدیمی شهر تاریخی ارومیه است. این مسجد در میان بازار قدیمی شهر واقع شده و یکی از ارکان اصلی بافت قدیمی شهر به شمار می آید. برخی از محققان معتقدند این بنا ابتدا آتشکده بود و بعد از تسلط مسلمین ویران شده و سپس در قرن هفتم هـ. ق بر روی آن مسجدی از نو بنا گشته است. به اعتقاد این گروه از محققان سبک تزیینات، گچبریها، ستون بندیها و طاقهای مسجد عیناً شبیه به سبک معماری سلجوقیان است. تاریخ تجدید بنای این مسجد معلوم نیست، اما محراب آن در تاریخ 676 هـ.ق ساخته شده است. این مسجد دارای آثاری از دورههای مختلف تاریخی است.

کلیسای ننه مریم ( شرق آشور)

کلیسای ننه مریم یکی از قدیمی ترین کلیسا های ایران و حتی بنا بر روایتی اولین کلیسای مشرق زمین، و بنا بر روایتی دیگر دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای بیت لحم فلسطین می باشد. بر اساس روایت نویسندگان آشوری و مسیحی، این بنا در گذشته آتشکده و یکی از معابد معروف زرتشتیان بوده که بعدها به کلیسا تبدیل می شود و نمای فعلی آن به دورهٔ ساسانی تعلق دارد.

یخچال دوققوز پله (9 پله)

در محله ای قدیمی به نام عسگرخان و در کنار نهر کوچکی به نام دره چای در شهر اورمیه قرار دارد. دوققوز در ترکی به معنای عدد ۹ می باشد. تا قبل از گسترش شهر به صورت فعلی، اهالی اورمیه از این یخ استفاده می کردند و مراسم چهارشنبه سوری رادر کنار حوضچه ای که آب نهر به آن می ریخت و فاصله اش با یخچال حدود چهل متر بود برگزار می کردند.

بازار تاریخی ارومیه

بازار تاریخی ارومیه بازاری است که سبک معماری به کار گرفته شده در آن نشانگر فرهنگ و ذوق اصیل آذری- ایرانی می باشد. “بازار قدیمی شهر ارومیه” در مجموعه بافت قدیمی و در گوشه جنوب شرقی شهر قرار گرفته است. قدیمی ترین بخش های این بازار مربوط به دوره صفویه می باشد. در گوشه کنار این بازار تاریخی حمام هایی وجود دارد که تاریخ شناسان آن ها را متعلق به دوره زندیه و قاجار می دانند.

بنای سه گنبد

در جنوب شرقی شهر ارومیه برجی دوار و تاریخی با نام “سه گنبد” وجود دارد که یکی از بناهای باقی مانده از دوران سلجوقیه به شمار می آید و به شکل استوانه با دو نوع مصالح سنگ و آجر ساخته شده است . این بنا آرامگاه بوده و در سال ۵۸۰ قمری ساخته شده است. سردر ورودی مقبره با خط کوفی تزئین شده که با توجه به زمان ساختمان و مشابهت بنا با سایر مقابر دوره سلجوقی چنین به نظر می رسد که مقبره یا برج سه گنبد به احتمال زیاد محل دفن یکی از بزرگان دوره سلجوقی باشد.

موزه ارومیه

این موزه در سال 1346ش بنا شد و دارای یک تالار بزرگ مخصوص اشیای باستانی و تاریخی دورههای مختلف تاریخی و تالاری کوچک است که به موزهی مردمشناسی اختصاص دارد. در موزهی ارومیه مجموعهای از کتابهای نفیس خطی که اکثر آنها قرآن مجید و کتب دینی و اسلامی است، نگهداری میشود. همچنین اشیایی از دورههای ما قبل تاریخ، هم تاریخی و هم اسلامی و نیز اشیایی مربوط به هنرهای ملی و تزیینی مردمشناسی، صنایع دستی و … نیز در این موزه به چشم میخورد. موزهی ارومیه یکی از موزههای غنی کشور محسوب میشود و قدیمیترین آثار آن متعلق به هزارهی هفتم ق.م است. در این موزه سه خط نوشته از هزاره اول قبل از میلاد به نامهای “استل کێلهشین”، “استل موانا” و کتیبهی محمودآباد نگهداری میشود که به خط میخی اورارتوبی است. جدیدترین آثار این موزه مربوط به دورهی قاجار است.

 

کلیسای مار سرگیز  Mar Sargiz Church

نام اصلی این كلیسا مارسرگیز میباشد و در 5 كیلومتری جنوبغربی شهر ارومیه نزدیك تفرجگاه بند قرار دارد. این کلیسا دارای ارزش مذهبی زیاد است و زیارتگاه عموم مسیحیان، اعم از آشوری و ارامنه است. مارسرگیز از كلمهی مار به معنی حضرت یا صاحب و سرگیز لغت یونانی سن جرج میباشد كه در واقع محل دفن مارسرگیز است. این كلیسا كه زیارتگاه مسیحیان میباشد با توجه به سبك معماری و مندرجات كتب مورخان آشوریها بنایی است مربوط به دورهی ساسانی كه در زمان خسرو پرویز به مناسبت غلبهی او به رومیان توسط زوجهاش شیرین ساخته شد

دریاچه ارومیه

دریاچهٔ ارومیه، بزرگترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ آبشور دنیا است. تا قبل از خشک شدن تاسف بار این دریاچه، آب آن بسیار شور بود و عمدتاً از رودخانههای زرینه رود، سیمینهرود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه میشد.

قلعه بسطام

قلعه بسطام یکی از بزرگ ترین محوطه های باستانی اوراتوبی جهان به شمار می رود و از نظر وسعت، سومین محوطه اوراتوبی شناخته شده در دنیا است. این قلعه در بالای کوهی در کنار روستای “بسطام” قره ضیاالدین شهرستان خوی قرار دارد و دارای دیوارهای مستحکم سنگی است و به دشت و دره پایین آن اشراف کامل دارد. دیوارهای موجود از سنگ های بزرگ ساخته شده و دارای پیش آمدگی و فرو رفتگی هایی به شیوه معماری دوره اورارتوبی است.

تخت بلقیس

کوه بلقیس با دو قله و سه هزار و دویست متر ارتفاع در هفت و نیم  کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان قرار دارد. استحکامات تخت بلقیس یا بلقیس ملکه صبا بر روی  قله جنوبی واقع شده است. این حصار دارای نه ارک مشخص است. نوع معماری بنا، آجرهایی به ابعاد آجرهای ساسانی و قطعات سنگ ماسه زرد رنگ با علایم حجاری ساسانی، قدمت این بنا را به دوره ساسانی می رساند.

تپه حسنلو

تپه باستانی حسنلو با قدمتی بیش از هشت هزار سال قبل از میلاد مسیح در نقده استان آذربایجان غربی جای گرفته است. ساکنان اولیه تپه حسنلو احتمالاً قوم مناعی بودهاند که تمدن بس وسیع و درخشانی از خود به یادگار گذاشتهاند. از قوم مناعی و محل سکونت آنها که سرزمینهای جنوبی دریاچه ارومیه بوده، یادی در تورات شده و قوم مناعی را قوم «مان» هم گفتهاند.

قلعهی بردوک ارومیه

روستای بردوك (Bardouk) در ابتدای دره سلطانی در دامنه مشرف به رودخانه كمآبی كه سرچشمه آن از كوههای تركیه است ساخته شده است. كلیهی استحكامات حصار پیرامون بنا و بناهای داخل حصار از سنگهای لاشهای و قلوه سنگهای محلی با ظرافتی قابل تحسین شناخته شدهاند. این بنا كاملاً سالم و درجهات مختلف دارای روزنه جهت دیدهبانی و یك در ورودی از جبهه شرقی میباشد و تنها مختصر تخریبی در كنگرههای آن دیده میشود.

قلعهی دم دم ارومیه

این قلعه در سال 1018 هجری قمری برفراز كوهی به همین نام در 18 كیلومتری جنوب غربی ارومیه ساخته شده است. این قلعه به علت ارتفاع زیاد از سمت شمال و جنوب و اتصال آن به صخره سمت غربی كه نزدیك به زمین است، دارای حصاری محكم و دروازهای در سمت جنوبی است.

ییلاق سیلوانا

منطقه سیلوانا به عنوان یکی از ۱۹ منطقه جهان که دارای اکسیژن خالص می باشد، شناخته شده است. وجود چشمه ها و دریاچه هایی که از آب شدن طبیعی برف ارتفاعات به وجود می ایند منطقه ای بکر و بسیار زیبا به وجود آورده است.

چشمههای آبگرم هفتآباد

روستای هفتآباد از لحاظ ارتفاع پایین ترین روستای این دهستان از محال مرگور است، که دارای چشمههای آبگرم متعددی است که برای برخی بیماریهای استخوانی نیز خاصیت درمانی دارد.

دریاچه مارمیشو
این دریاچه در حدود ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های مجاور مرز ایران و ترکیه قرار دارد. سرچشمه این دریاچه در خاک ترکیه است که پس از دریافت سایر آب های موجود در حوضه ی خود “رودخانه ی نازلوچای” را تشکیل می دهد و به این ترتیب قسمتی از این رودخانه از نقطه ی ورود به خاک ایران زیباترین مناظر طبیعی را رقم می زند.

جزیره اشک

جزیره اشک یکی از جزایر دریاچه ارومیه است که از جاذبه های زیبای ایران به شمار می رود. این جزیره زیستگاه پرندگان کوچ رو مانند تنجه، آنقوت، کاکایی و مرغ آتش می باشد. گوزن زرد ایرانی نیز از جمله گونه های جانوری این جزیره است که از نادر ترین گونه های گوزن جهان به شمار می آید. این جزیره در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه قرار دارد و برای ورود به آن نیاز به مجوز تردد از سازمان حفاظت محیط زیست الزامی است.

سیر داغی (کوه اسرار) Sır Daghı 

سیر داغی(به فارسی: کوه مرموز ، کوه اسرار) از نقاط ییلاقی و زیبای طبیعت ارومیه می باشد.

آبشار سوله دوکل (دیزج)

آبشار سوله دوکل (دیزج) ارومیه-مرگور در استان آذربایجان غربی قرارگرفته است. این آبشار در دامنهٔ کوه دالانپر در منطقه مرگور واقع امی باشد.

روستای بند و تفرجگاه بند ارومیه

روستای گردشگاهی بند از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه، در ۳ کیلومتری جنوب غربی ارومیه واقع شده است. قدمت روستای بند به بیش از سه قرن میرسد. مردم روستای بند به زبانهای آذری و کوردی سخن میگویند.

پیست اسکی خوشاکو

پیست خوشاکو در 30 کیلومتری غرب ارومیه در منطقهی راژان قرار دارد. این منطقه بدلیل برخورداری از کوههایی با شیب مناسب و تجهیزات مرتبط موقعیت ویژهای جهت فعالیتهای ورزش اسکی دارد. همچنین به دلیل وجود پوشش گیاهی مناسب قابلیت ایجاد پیست اسکی روی چمن برای فصول گرم سال نیز مورد انتظار میباشد.

پاسخ دهید