استان اردبیل

0

اردبیل

اردبیل مرکز شهرستان اردبیل و استان اردبیل است که در منطقهٔ آذربایجان ایران قرار دارد. اَردَبیل (نام باستان: اورتا ائل ) یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی این کشور است. این شهر در قبل و پس از اسلام مرکز آذربایجان بوده است. شهرت و اهمیّت اردبیل تنها از آن جهت نیست که چند تن از پادشاهان ایران آن شهر را قرارگاه خود ساختند، بلکه از آن لحاظ است که سر حلقه فرقه صفویه، شیخ صفیالدین اردبیلی، از این جا برخاست و در همینجا به خاک سپرده شد.

گردنه حیران

یکی از پر اهمیت ترین جاذبه های روستای حیران، گردنه حیران است که در راه آستارا- اردبیل قرار گرفته است و از یک طرف به کوه های سرسبز و از طرف دیگر به دره ای که رود ارس از آن می گذرد، مشرف است. گردنه ی سرسبز حیران، چشم انداز بی نظیری از طبیعت به نمایش می گذارد که می توان گفت در ایران بی رقیب است. وجود مه در اکثر روزهای سال باعث رویایی شدن بیش از اندازه ی این گردنه و دره ها و کوهپایه های آن شده است.

دریاچه شورابیل

دریاچه تفریحی شورابیل به مساحت ۱80 هکتار و در دو کیلومتری جنوب اردبیل واقع شده است و در حال حاضر درمحدوده شهرقرار گرفته  است . سابق بر این به خاطر شوری و لجن طبی خود مشهور بود ولی طی سالهای اخیر با شیرین تر کردن آب آن نوعی ماهی قزل آلا پرورش داده می شود .هرسال صدها پرنده مهاجر در پاییز از روسیه به سمت این دریاچه حرکت می کنند و زمستان را در این تالاب می گذرانند. شورابیل تنها دریاچه طبیعی داخل شهری در ایران میباشد.

دریاچه سبلان

دریاچه های منطقه سبلان در ناحیه بزرگ و وسیع سبلان در استان اردبیل با مجموعه ای از دیواره ها یخچالها و مراتع و برکه ها و دریاچه های بزرگ و کوچکی قرار دارند. هر ساله در تابستان گروههای بزرگی از کوهنوردان به قصد صعود به قلل، به این منطقه وارد می شوند و پس از انجام برنامه های خاص خود، از این منطقه خارج می گردند.  دریاچه سبلان مرتفع ترین دریاچهی جهان است که از لحاظ علم دریاچه شناسی در نوع خود بی نظیر است. آب دریاچه در اکثر ماههای سال جز تیر، مرداد و شهریور ماه منجمد بوه و حاصل از ذوب برف میباشد.

آبگرم گاو میش گلی

این آبگرم در شهر سرعین و در ارتفاع 1940 متری از سطح دریا واقع شده که پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت می باشد. آبگرم گاو میش گلی به علت داشتن ترکیب کلروبی کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماری های عمومی، بیماریهای سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی) و بیماری های زنان، خنازیر و بیماری های قلبی و نیز تقویت عمومی بدن قابل استفاده است.

جنگل مشه

جنگل مشه در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان اردبیل و ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار دارد.این جنگل به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و اکوتوریسمی و همجوار بودن با گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه صنعت گردشگری، حتی گردشگری آموزشی، کشاورزی و پزشکی داراست.

آبشار گور گور آلوارس

آبشار گورگور در ۲۰ کیلومتری شهرستان سرعین به سمت پیست اسکی آلوارس و ۳۵ کیلومتری اردبیل واقع گردیده است. آبشار گورگور در حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد و در یکی از زیباترین نقاط استان اردبیل یعنی در دامنه شمالی کوه سبلان واقع شده است. وجود عناصر زیبا و بدیع طبیعی همچون یخچالهای دائمی، چشمههای آب گرم و آب معدنی متعدد، فضایی مناسب و دلپذیر را برای دوستداران طبیعت به وجود آورده است و هر ساله هزاران نفر از کوهنوردان و مشتاقان طبیعت، به این مکان دلپذیر مراجعه مینمایند.

دشت مغان

دشتی که از سمت شرق و شمال به جمهوری آذربایجان و از غرب به ارسباران و از سمت جنوب به شهرستان مشکین شهر محدود شده است. قسمتی از دشت مغان شمالی ترین بخش استان اردبیل و اکثر بخشهای آن در جمهوری آذربایجان قرار دارد. قسمت شمالی دشت مغان به دشت همیشه بهار ایران معروف است.

غار یخکان

غار آهکی یخکان از یک دهانه ورودی کوچک، تالار اصلی به ابعاد ۱۵در ۳۶ متر و ارتفاع ۱۷متر، تالارهای فردی و فضاهای ناشناخته تشکیل شده است. غار یخکان در ارتفاع ۲۵۰۰ متری و با ارتفاع حدود ۶۰ متر فاصله از نوک قله قرار گرفته است و جنس زمین آن آهکی است. آثار هوازدگی فیزیکی و خرد شدن سنگ ها، ناشی از یخبندان به صورت واریزه به خوبی قابل مشاهده ست که گاه تا حدود یکصد و پنجاه متری تا پای رودخانه هم واریزه گسترش یافته است. این غار در منتهی الیه جنوب شرقی استان اردبیل واقع گردیده است.

آب گرم معدنی قینرجه

چشمه قینرجه دارای ۳ دهنه است که اهالی منطقه به ویژه عشایر شاهسون از آن استفاده می کنند. در کنار این چشمه رودخانه ای به نام “قینرجهچایی” قرار گرفته که در پاییندست، بدان می پیوندد. دمای آب چشمه قینرجه به حدی بالاست که برای بهرهگیری از خواص درمانی آن، در حین انتقال به مجتمع درمانی با مقداری آب سرد رودخانه قینرجهچایی مخلوط میشود تا به دمای قابل استفاده برسد. قینرجه یک چشمه اسیدی از نوع کلروسدیک یا کلروهیپوتونیک و گازدار می باشد که دمای آن ۸۶ درجه و دبی آن ۹ لیتر در ثانیه است. چشمه آبگرم قینرجه به عنوان داغ ترین چشمه آبگرم ایران شناخته می شود.

آبشار سرکند دیزج

این آبشار چندان مرتفع نیست و در دهستان میشوی جنوبی در فاصله ۲ کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر قرار دارد. آب این آبشار از طریق چشمهسارهای ارتفاعات میشو تأمین میشود و مساحت آن ۳۰۰ متر مربع است. این آبشار در فصلهای پرباران سال از آب بیشتری برخوردار است. این آبشار با داشتن مناظر زیبای  اطراف با چشم انداز زیبا و بی نظیر از جاذبههای طبیعی استان و گردشگاه مسافران تابستانی است.

چشمه های آب گرم سرعین

چشمههای آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگیهای درمانی خاصی از دل زمین میجوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب میکنند.از  آبگرم این شهر میتوان به گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قرهسو، پهنلی – سو، آبگرم چشم و مجتمعهای آبدرمانی سبلان، بش باجیلار ،ایرانیان و ژنرال شهر آفتاب  اشاره کرد. اردبیل در ایران با تعداد بالای این چشمه ها ؛ ۱۱۸دهنه چشمه معدنی مقام اول را دارد. اسیدی ترین چشمه آب گرم اردبیل قوتورسویی در جنوب مشکین شهر، گرم ترین چشمه شابیل اردبیل در لاهرود و گاومیش گلی مرتفع ترین چشمه می باشند.

استخر جیران گوئلی

تالاب جیران گلی تالاب کوچکی است که در زیستگاه شیروان دره سی در استان اردبیل واقع است. این تالاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است. این تالاب مأمن و مأوای مناسبی برای زمستان گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی به شمار می رود . این تالاب محل زیستگاه پرندگانی هم چون چنگر، کشیم، حواصیل خاکستری، اردک ارده ای و اردک سر سبز است. این تالاب هر ساله پذیرای پرندگان مهاجر از مناطق آسیای میانه، قفقاز و سیبری است که در ماه های سرد به این منطقه مهاجرت می کنند.

پاسخ دهید