استان البرز

0

استان البرز

یکی از استان های ایران با مرکزیت کرج می باشد. کرج در ۲۰ کیلومتری غرب تهران قرار دارد. از جمله جاذبه های دیدنی این استان:

روستای برغان

در ۱۳ کیلومتری کرج روستایی زیبا با بافتی قدیمی وجود دارد که دارای باغهای بسیاری است. رودخانههای شاهرود و سنج که از کوههای البرز مرکزی سرچشمه میگیرد، از کنار این روستا میگذرد. این رودخانهها سبزی و طراوت را برای روستا و جاده منتهی به آن رقم میزنند. مسجدجامع با قدمتی ۸۰۰ ساله و حسینیه اعظم که در بالامحله برغان قرار گرفته، با قدمتی بیش از پنج قرن، از آثار مذهبی تاریخی مهم روستاست.

آبشار هفت چشمه

در کیلومتر ۱۷ جاده کرج- چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه قرار دارد. مسیر دسترسی به این آبشار از میان سنگ ها و صخره ها عبور می کند و همین امر بازدید از آبشار را در فصول بارندگی با مشکل مواجه می سازد. در این مسیر آبشارهای کوچکی وجود دارند که ارتفاع آن ها به ۵ متر می رسد و با نام «هفت چشمه» خوانده می شوند.

روستای کلوان

کلوان روستایی از توابع كرج در جهت شمالی ودر مسیر شمال غربی جاده چالوس می باشد. این روستای زیبا در میان دو کوه «ناز» و «کهار» و باغهای گیلاس و سیب و رودخانهی پرآب قرار دارد و طبیعت بسیار زیبایی دارد. در فصل بهار شکوفههای گیلاس و درختان دیگر بهشتی از این روستا میسازد.

آبشار سپهسالار

آبشار سپهسالار در کیلومتر ۴۵ جاده کرج – چالوس بعد از پل خواب در منطقه آسارا قرار دارد. در مسیر رودخانه منتهی به روستای سپهسالار آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد که بعد از طی مسیر یک الی یک و نیم ساعته قابل دسترسی می باشند.

غار یخ مراد

غار یخ مراد در نزدیکی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر قرار دارد. این غار که یکی از جاذبههای گردشگری و دیدنی این روستا به شمار میرود، در دامنه شمالی درهای عمیق و منتهی به روستای آزادبر واقع شده که دهانه آن حدود 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و طول غار از ابتدا تا انتهای آن در هاله ای از ابهام است و گفته میشود که به علت وجود حفره های متعدد در آن، کسی تا کنون به انتهای غار دست نیافته است.

پارک جنگلی جهان نما

بزرگترین پارک شهر کرج با گونه های گیاهی و دریاچه زیباست که قدمتش به نیم قرن می رسد.  این پارک در فاصله اتوبان تهران-کرج و بزرگراه شهید همت واقع شده است. . در تاریخ آمده است پارک جهان نمای کرج با بزرگان و نامآوران جهان عهد بسته است که در هنگام سفر به این پارک درختی بکارند تا یادگاری باشد برای آیندگان و نسل های بعدی.

روستای واریان

یکی از روستاهای مسیر کرج-چالوس است که مردم آن به زبان تاتی صحبت میکنند. بعد از پیریزی سد امیرکبیر، تنها راه ارتباطی به این روستا، عبور از سد کرج با قایق است. به عبارت دیگر برای ورود به این روستا هیچ راه زمینی دیگر وجود ندارد! این روستا به همراه دو روستای دیگر به نامهای زرکان و کوشکبالا، ابتدا در جایی قرار داشت که هماکنون سد امیرکبیر قرار دارد. در پی ساخت این سد، مردم این روستاها به مناطق بالاتر کوچ داده شدند.

چشمه وله

آب چشمه وله از گروه آب های بیکربنات کلسیک گوگردی سرد است که خواص درمانی این آب برای بیماری های جلدی مجاری تنفسی و رماتیسم موثر است. این چشمه در روستای وله در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرج در جاده چالوس قرار گرفته که فوق العاده زیبا و دیدنی  می باشد.

روستای آتشگاه

یکی از روستاهای گردشگری کرج است و چشماندازهای طبیعی و بکر آن مقصد مناسبی برای تفریح و سرگرمی فراهم آورده است. در این روستای تاریخی نشانههایی از دوران ساسانیان و اشکانیان به چشم میخورد که نشان از وجود سنگهای چخماق و سنگهای آتشزن دیگری است که از نظر باستانشناسی اهمیت زیادی دارد. در شمالیترین قسمت این روستا تپهی باستانی قرار دارد که سفالهای آجری کشف شده است. این تپه را تپهی (تل) مهدیخان مینامند. دژ دو برار (دو برادر) نیز از دیگر جاذبههای تاریخی این روستا است که قدمت آن به دوران ساسانی میرسد.

روستای گچسر

روستای گچسر از توابع بخش آسارای شهرستان کرج است و آبوهوای آن در زمستانها سرد و پربرف و در تابستانها مطبوع و دلپذیر است. روستای گچسر از قدمتی طولانی برخوردار است و با توجه به آثار برجا مانده از گذشته قدمت این روستا به دوره صفوی میرسد. در حال حاضر نیز به دلیل استقرار در جاده چالوس هتل قدیم، نزدیکی به پیست دیزین و غار طبیعی یخ مراد اشتهار منطقهای دارد. مردم روستای گچسر به زبانهای فارسی و گیلکی سخن میگویند.

 

پاسخ دهید