استان ایلام

0

ایلام

ایلام شهر ایلام مرکز استان ایلام است ٬که به زبان کردی ایلامی تکلم میکنند شهر ایلام در حصاری از کوهها و ارتفاعات جنگلی واقع شده و آب و هوایی معتدل کوهستانی و بهاری دارد. ایلام دارای منابع خوب گاز و نفت است. درضمن قرار گرفتن بر سر زائرین کربلا این استان را از این حیث حائز اهمیت کرده است.

آبشار سرطاف

آبشار سرطاف یکی از جلوههای زیبای طبیعت در شهرستان ایلام است که در شرق روستای شهید کشوری و جنوب شهرستان ایلام قرار دارد. این آبشار چند پلهای محوطه وسیعی را دربر میگیرد و معمولاً در فصول کمآبی، خشک میشود. این آبشار یکی از تفرجگاههای شهرستان ایلام محسوب میشود و همواره بازدیدکنندگان بسیاری از دور و نزدیک به این منطقه مراجعه میکنند.

تنگه ارغوان

تنگه ارغوان که در واقع باید آن را درهای بزرگ دانست یکی از زیباترین مناطق حفاظت شدهی استان ایلام محسوب میشود. تنگه ارغوان در گذشته تنگه گاوز نامیده میشد. این دره در فاصلهی ۳ کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام قرار دارد. امل اصلی که سبب نامگذاری این دره شده است رشد درختان ارغوان در سراسر منطقه است.

تپه خرگوشان

از هر کدام از ورودی های شهر ایلام که وارد مرکز استان ایلام می شی، خواه ناخواه، اولین صحنه ای که بیش از هر منظره ای دیگر چشم نوازتره، “تپه خرگوشان” یا به عبارتی “تپه شاهد” است که به علت انبوه درختانش مثل نگینی ست در دل انگشتری طبیعت. قدیمیترهای ایلام درباره تپه خرگوشان (تپه شاهد) از قول پیشینیان نقل میکنند که این فضای طبیعی یکی از خاستگاههای اصلی “کرویه” یا همان خرگوش بوده، شنیده شده است آثاری از تمدن دوره کاسیت یا فلز در آن منطقه یافته شده است.

آبشار چم او

آبشار چم او که در جنوب غرب شهرستان ایلام قرار دارد، یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان می باشد که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. آبشار چم آو در دامنه کوه برآسمان و در امتداد رود چم آو در فاصله 18 کیلومتری مسیر ایلام- صالحآباد و در حدّفاصل روستای چم آو و منطقه ماربره قرار دارد. دسترسی به این آبشار با یک پیادهروی نیم ساعته امکانپذیر است. آب این آبشار پس از طی مسافت کوتاهی به رودخانه گدار خوش میریزد.

تنگه رازیانه

تنگ رازیانه یکی از جاذبه های طبیعی و تماشایی ایلام است که آب و خاک با هم به منظره ای شگرف و حیرت انگیز را به وجود آورده اند. طبیعت سرسبز منطقه در لابه لای دره ای تنگ چشم اندازی منحصر به فرد و فوق العاده را به وجود آورده که هر گردشگری در برنامه سفر به ایلام، حتما تنگ رازیانه را  گنجانده و برای دیدنش لحظه شماری می کند.

غار کناتاریکه

غار عظیم كناتاریكه یا برهزرد در ارتفاعات سیوان كوه بدره در فاصله ۳۵ كیلومتری مسیر ایلام – درهشهر و در نزدیكی روستای پاكل قرار دارد. این غار یك حوضچه آبی، پردههای سنگی، صدها ستون و مجسمه استالاكتیتی و استالاگمیتی دارد و تالارها، چاهها، دهلیزها و دالانهای متعددی از لحظه ورود به داخل غار تا عمق ۳۵۰ متری نظر هر بینندهای را به سوی خود جلب میكند غار کناتاریکه با استالاگمیت های زیبا و بلورهای سنگی دست نخورده اش می تواند باعث شگفت زدگی شود.

پاسخ دهید