استان بوشهر

0

بوشهر 

استان بوشهر با مساحتی حدود 27653 کیلومتر مربع از شمال به استان خوزستان و قسمتی از کهگیلویه و بویر احمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است. استان بوشهر با خلیج فارس بیش از 600 کیلومتر مرز دزیایی دارد و از اهمیت سوق الجیشی و اقتصادی قابل توجهی برخوردار است.

کشتی رافائل: رافائل یک کشتی بود که سر گذشتی غم انگیز ولی شنیدنی داره. درسال ۱۹۷۶ محمد رضا شاه دو تا کشتی توریستی به نامهای رافائل و میکلانژ از ایتالیا به عنوان تسویه بدهی تسهیلاتی که سالها قبل دولت ایران به ایتالیا پرداخت کرده بود وایتالیاییها توانایی بازپرداخت آن را نداشتند دریافت کرد، میکلانژ از رافائل کوچیکتر بود. رافائل بزرگ بود و با عظمت، یک کشتی با شکوه با همه امکانات تفریحی که تو زمان خودش نظیر نداشت، یک کشتی با سالنهای سینما و تئاتر، زمینهای ورزشی، استخر، هتل، تالارهای باشکوه، رستوران و … هیچ کدوم از کشورهای پیشرفته اون زمان همچین کشتی رو نداشتن.

گورستان مهاجمین انگلیسی:  گورستان مهاجمین انگلیسی مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، محله دواس بهمنی واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۸۰ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه رئیس علی دلواری: موزه رئیسعلی دلواری در شهر دلوار از توابع شهرستان تنگستان واقع شدهاست. ساختمان این موزه خانه و محل زندگی رئیسعلی دلواری بودهاست؛ که در ۴۵ کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد.

بنای گور دختر برازجان: گور دختر آرامگاهی سنگی از دوره هخامنشیان است که در در دشت «میانکوهی پشت پَر» شهرستان دشتستان قرار دارد و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. احتمال دارد که این بنا آرامگاه کوروش کوچک، چیشپیش، آتوسا، ماندانا، یا خواهر کوروش بزرگ باشد..

پاسخ دهید