استان تهران

0

تهران

شهر تهران در دامنه جنوبی کوه¬های البرز و حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران و در دشتی نسبتا هموار واقع شده است که شیب آن از شمال سمت جنوب می¬باشد و به وسیله دو رود اصلی کرج در غرب و جاجرود در شرق بهمراه رودهای فصلی جعفرآباد یا همان دربند – داراآباد – درکه – کن که همگی از شمال به جنوب جریان دارند مشروب میشود. تهران دارای آب و هوای گرم و خشک است و فقط نواحی شمالی آن که در دامنه¬های کوهستانی البرز واقع شده است اندکی معتدل و مرطوب است. از مناطق تفریحی، زیارتی، و گردشگاهی که در شمال تهران واقع شده می¬توان از پارک جمشیدیه، امامزاده صالح، امامزاده عین¬علی و زین¬علی، کوه¬های سر به فلک کشیده و خوش آب و هوا مخصوص کوهنوردی دربند، درکه و … نام برد.

ابنیه های تاریخی، مذهبی و گردشگاهای استان تهران:

کاخ گلستان: مجموعه کاخ گلستان،  یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران است که روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ، می¬درخشید. بنیاد ارگ تاریخی تهران به دوره صفویه و زمان شاه طهماسب اول باز میگردد. این ارگ در دوره کریم خان زند بازسازی شده و در دوره قاجار به محل دربار و سکونت سلاطین قاجار اختصاص یافته است، گفتنی است که ناصرالدین شاه در دوران حیات خود تغییرات بسیاری را در مجموعه گلستان ایجاد کرده است.

بازار: بنای اولیه بازار بدوره شاه تهماسب صفوی و همزمان با ساخت برج و بارو و دروازه های شهر تهران در حدود سالهای ۹۳۰ – ۹۴۸ ه ق تعلق دارد. ظاهرا چهار بازار لبافها ، کرجی دوزها، سراجها و نعل چی ها ، قدیمی ترین بخش بازار تهران است.

دارالفنون: دارافنون نام مدرسه¬ای است که به ابتکار امیرکبیر در زمان ناصرالدین شاه برای آموزش علوم فنون جدید در تهران تاسیس شد. دالفنون نخستین دانشگاه تاریخ ایران پس از اسلام می¬باشد.

موزه ابگینه: ین مجموعه از ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ خانه و محل کار  قوام السلطنه  بود و بعد از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت. بعد از آن، به ترتیب محل استقرار سفارت افغانستان و بانک بازرگانی بود. در سال ۱۳۵۵ دفتر فرح پهلوی این عمارت قاجاری را برای راه اندازی موزه خریداری کرد و با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی نوسازی و بهسازی آن آغاز شد. طراحی این موزه به مهندسان ایرانی و طراحی ویترین ها و معماری داخلی آن به هانس هولاین، معمار برجسته اتریشی سپرده شد.

 

کاخ سعداباد: مجموعه فرهنگی تاریخی موزه کاخ سعدآباد در حاشیه کوهپایه های توچال و در دره سرسبز دربند در شمالی ترین قسمت تهران با مساختی در حدود 110 هکتار قرار گرفته است. این مجموعه کاخ ها در دوران قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است، طی سالیان دراز این کاخ به چهارده کاخ کوچک و بزرگ، که هرکدام به سبک و شیوه¬ای در معماری ساخته شده است تبدیل شد. و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل به کوزه و با کاخ موزه شد.

کاخ نیاوران: کاخ نیاوران در شمال شرق تهران (شمیرانات) قرار دارد. شکل گیری کاخ نیاوران به نخستین سالهای سلسله قاجار بازمی گردد. مجموعه کاخ نیاوران که پس از انقلاب اسلامی به مجموعه ای موزه ای تبدیل شده است تا سال 1378 با مجموعه سعدآباد بطور مشترک اداره می گردید و از آغاز سال 1379 رسماٌ مستقل شد.

موزه رضا عباسی: موزه رضا عباسی یکی از غنی ترین مجموعه های تاریخی- فرهنگی کشور است که می توان آن را نمونه کوچکی از موزه ایران باستان دانست. مجموعه های دیدنی این موزه مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و دوره قاجاریه است. در این موزه حدود 50 هزار قلم شیء نگهداری می شود اما متأسفانه در تالارهای موزه فقط امکان نمایش 700 اثر وجود دارد و سایر آثار هر از چند گاهی در بخش نمایشگاه های موقت فرصت می یابند تا خود را در معرض دید علاقه مندان قرار دهند.

امامزاده صالح: بنای بقعه اصلی شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است و فضای درونی آن تقریباً ۵٫۶ متر مربع مساحت دارد. وضع طاق نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای سدهٔ هفتم و هشتم است. بنا به شواهد در امامزاده صالح کتیبه ای به سال ۷۰۰ ق وجود داشته که ظاهراً در تعمیرات و تغییر مدخل بنا از میان رفته است که بنا بر آن همزمان با پادشاهی  غازان خان بوده است.

موزه ملی: موزه ملی ایران مجموعه ای از گنجینه آثار تاریخی و پیش از تاریخی ایران است. موزه ملی ایران شامل دو ساختمان مجزا به نام های موزه ایران باستان با تاریخ گشایش ۱۳۱۶ و موزه دوران اسلامی با تاریخ گشایش ۱۳۷۵ می باشد.اندیشه تأسیس و فعالیت موزه، در بطن تفکرات و تحولات سال های دهه 1300 و 1310 شکل گرفت. به مهندس معمار فرانسوی ـ که از سال 1308 هجری شمسی در استخدام دولت وقت ایران بود ـ ماموریت داده شد تا نقشه نخستین موزه علمی ایران را طراحی کند، در نهایت، ساختمان موزه ایران باستان به سبک معمـاری ایرانی با سردر ورودی مشابه ایوان بلند طاق کسری مطلق به دوره ساسانی و با آجرهای قرمز رنگ بر اساس طرح مهندس معمار فرانسوی و با معماری حاج عباس قلی معمارباشی در سـال 1314 هجـری شمسی آغاز شـد و پس از 2 سال مورد بهره برداری قرار گرفت.

پاسخ دهید