استان خراسان رضوی

0

خراسان رضوی

استان خراسان رضوی یکی از استانهای خراسان در شمال شرقی ایران به مرکزیّت مشهد است. مساحت این استان ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع بوده که از این نظر پنجمین استان بزرگ کشور است.

پارک وکیل آّباد: پارک وکیل آباد از تفرجگاه های قدیمی و زیبای مشهدِ که در در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل اباد واقع شده و با بلوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط می شه. وکیل آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره ای با صفا و هوای مطبوع از دیر باز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده. پارک جنگلی وکیل آباد که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می شده، درسال ۱۳۴۸ شمسی توسط مالک آن، حسین آقای ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد.

غار دره آل: غار دره آل مکانی ست با دهانه بزرگ و دیدنی و دیوارهای مرتفع و بلند که چشمه ای در مجاورت آن قرار داره. این غار در ۲۵ کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری واقع شده. غار روستای آل از دیدنی های این روستاست و در ابتدای جاده دره آل پس از روستاهای اندروخ و کارده قرار داره.

تربت حیدریه: تربت حیدریه یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است. وسعت این شهرستان حدود ۲۴ هزار کیلومتر مربع بوده و حدود پنج قرن است که نامش با عرفان، پیوند خورده است. این شهرستان در حال حاضر دارای جمیعتی بیش از ۲۵۰ هزار نفر بوده و با توجه به پتانسیل منطقه، جای پیشرفت بسیاری دارد.تربت حیدریه یکی از بزرگترین تولید کنندگان زعفران جهان است و همچنین در تولید ابریشم نیز حرفهای بسیاری برای گفتن دارد

آرامگاه کمال الملک: آرامگاه کمال الملک در جوار آرامگاه عطار نیشابوری و در میان باغی در حومه شهر نیشابور قرار دارد و در سمت غرب آرامگاه خیام و به فاصله دو کیلومتری از آن واقع است. طراح این بنای یادبود هوشنگ سیحون می باشد.

آرامگاه خیام: مجموعه خیام ( موزه و آرامگاه ) یا آرامگاه خیام در جنوب شرقی نیشابور در انتهای خیابان خیام قرار دارد که همه ساله مورد بازدید شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی و دوستداران این شاعر، ریاضیدان و ستارهشناس بزرگ قرار میگیرد.

 

حرم امام رضا (ع): حرمِ امام رضا در مرکز شهر مشهد، استان خراسان رضوی، ایران؛ مدفن علیالرضاست که نزد مسلمانان شیعه بهعنوان «حرم» گرامی داشته میشود و مقدس است. از بناهای پیوسته برجسته آن مسجد بالاسر (مدفن امام رضا) و مسجد جامع گوهرشاد است. حرم امام رضا مجموعهای است با کانونِ آرامگاهِ هشتمین امام شیعیان، علیالرضا که دیگر مسجدها، آرامگاهها، رواقها، صحنها، کتابخانه و موزهها را دربرمیگیرد. بزرگترین مسجد جهان در اندازه (۲۵۰هزار مترمربع) و دومین مسجد بزرگ جهان در گنجایش (۵۰۰ هزار نفر) شمرده میشود.

مسجد جامع گوهرشاد: مسجد گوهرشاد در مشهد در جنوب حرم علی بن موسی الرضا به دستور گوهرشادبیگم همسر شاهرخ ساخته شد. به دلیل ظرافت و زیبایی کاشیکاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از شاهکارهای معماری ایرانی در دوره تیموری؛ و به دلیل موقوفات بسیار و مجاورت با آرامگاه علی بن موسی الرضا از مهمترین و شلوغترین مسجدهای ایران به شمار میرود، به طوری که برخی آن را پُربازدیدترین مسجد در ایران میدانند.

عمارت و باغ اکبریه: این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده که شامل چند عمارته که به وسیله دالان های متعدد به یکدیگه راه دارند. در بخش هایی از این اتاق ها تزئینات گچی دیده می شه و بخش هایی از آن نیز فاقد هرگونه تزئینیه. وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان اصلی عمارت مرکزی این مجموعه بر زیبایی و طراوت باغ و نمای آن افزوده.

ارگ حاجی آباد: ارگ حاجی آباد در شرق شهر بیرجند یکی از بناهای دوره قاجاریه است دارای دو ساختمان مجزا و مستقل که در فاصله سی­ متری از یکدیگر قرار دارند. در این ارگ چهار باغ به نام­های باغ بزرگ، باغ نهالی، باغ زیرین و باغ طاقی وجود داشته که بعدها بر اثر بی­آبی از میان رفته¬اند.¬.یکی از ساختمانها که بزرگ­تر از دیگری است در دو طبقه بنا شده و شامل چند دالان، سرسرا و اتاقهایی جهت پذیرایی و نشمین بوده است. در حاشیه دیوارهای بعضی ازاتاق­ها مقرنس کار و گچبری­های زیبایی دیده می­شود. نحوه قرارگیری اتاق­های کوچک و اتاق­های بزرگ در طبقه اول بنا به صورت قرینه است. بطوری که اتاق نشمین جبهه ساخته شده و ورود به این طبقه از طریق یک دالان صورت می­گرفته و راه پله در کناره شرقی بنا بوده، که در حال حاضر فقط آوار آن باقی مانده است.

پاسخ دهید