استان خراسان شمالی

0

خراسان شمالی

بجنورد

شهرستان بجنورد یکی از شهرستانهای استان خراسان شمالی است. مرکز این شهرستان شهر بجنورد است. اکثریت مردم این شهرستان را کردهای کرمانج تشکیل میدهند و زبان آنها کردی کرمانجی (بادینانی) است. از دیگر اقوام این شهرستان میتوان به تات، ترک، ترکمن و کرمانج اشاره کرد.

کوه بابا موسی

کوه بابا موسی در شمال شرقی و در فاصله ۷ کیلومتری شهرستان بجنورد قرار دارد . ارتفاع قله غربی آن ۱۵۰۳ متر و قله شرقی آن ۱۴۷۸ متر بالاتر از سطح دریاست.  این کوه به علت سهل الوصول بودن و ارتفاع مناسب جهت اجرای برنامه های سبک و کوتاه مدت و همچنین با قابلیت صعود در شرایط مختلف همه هفته میزبان چندین هزار نفر از کوهنوردان کوچک و بزرگ می باشد .

غار گنج کوه

غار گنج کوه در شمال غربی شهر بجنورد و در مجاورت روستاهای جوزک و جغری قرار دارد. ارتفاع این غار در ارتفاع 2100 متری از سطح دریا واقع شده و دارای استالاگمیتهای متنوع میباشد. پیمایش این غار نیاز به در اختیار داشتن ابزار و تهجیزات فنی دارد.

آبشار بیار

آبشار بیار در نزدیکی روستای بیار در یک کیلومتری جنوب شهر آشخانه از توابع شهرستان مانه و سملقان و 52 کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است. این آبشار از ارتفاعات جنوب روستا سرچشمه میگیرد و حدود 15 متر ارتفاع دارد.

غار بیدک

این غار در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای بیدک واقع شده است. غار بیدک با دهانه سنگی، همانند چاهی ست که هیچ گونه نشانه ای مبنی بر وجود غار در آن حوالی به چشم نمی خورد. طول این غار حدود ۸۰ متر است که ۲۰ متر آن به صورت عمودی به عمق زمین فرو می رود. در این غار سنگ های استالاگمیت و استالاکتیت زیادی وجود دارد.

آبشار حمید

آبشار حمید با ارتفاعی بیش از 25 متر همواره مورد توجه گردشگران ورزشكاران و خانواده بوده؛ آب این آبشار از روستای آبچور سرچشمه می گیرد و پس از چندین كیلومتر و عبور از مناطق مختلف در كوهستان های حمید جلوه ای از زیبایی طبیعت را به رخ بینندگان خود می كشد. این آبشار در انتهای دره ای پیچ در پیچ صخره ای قرار گرفته كه عبور از آن علاوه بر زیبایی و جذابیت، ریزش آب از دو ستون (كوه) سنگی 25 متری، آهنگی زیبا از نغمه طبیعت را به گوش مخاطبان می رساند.

برج راز

بقایای برج راز مربوط به دوره پهلوی اول است و در شهرستان بجنورد، بخش راز و جرگلان، ۲ کیلومتری غرب شهر راز واقع شده است.

غار هزینه راهه

در ارتفاع 50 متری این كوه بلند دهانه كوچك غاری نمایان است كه (خزینه راهه) معروف است. با عبور از دالان شیبداری كه به صورت پلكان به پایین میرود ، در فاصله 200 متری، محوطهای نمایان میشود. سرتا سر كف غار پوشیده از نوعی خاك قهوه ای رنگ براق میباشد كه با گذاردن پا بر روی آن مانند پنبه فرو میرود.

غار کنه گرم

غار کنه گرم، در نزدیکی روستای حسن زو و در ۵۰ کیلومتری غرب بجنورد و در کوه آلاداغ قرار دارد. غار کنه گرم در منطقه ای موسوم به «درخان محمد» واقع شده و به صورت چاهی در دامنه کوه قرار دارد. طول این غار ۲۵۰ متر و عمق آن ۷۰ متر است. کنه گرم در زبان کردی به معنی شکاف یا سوراخ گرم است. این غار از جمله غارهای بسیار جالبیه که استالاگمیت، استالاکتیت و حفره ها و تنوره هایی در خود دارد و متعلق به دوران سوم زمین شناسی است.

پاسخ دهید