استان خوزستان

0

استان خوزستان

استان خوزستان استانی در جنوب غربی ایران است، که در کرانه خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران بهشمار میآید. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمیترین منطقه فلات ایران محسوب میشود، که پیشینه سکونت انسان در آن به ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکلگیری تمدن عیلام در هزارهٔ سوم قبل از میلاد، بازمیگردد.

اهواز

اهواز مرکز استان خوزستان از جاذبههای طبیعی و فرهنگی بسیاری بهره میبرد. از سواحل زیبای کارون خروشان تا نخلستانهای این منطقه، همگی زیبایی خاصی به این شهر دادهاند.

دزفول

شهرستان دزفول واقع در شمال استان خوزستان دارای زمستان و پاییزی مدیترانهای بوده و زیست بوم سرسبز آن از پایان زمستان تا آغاز بهار بسیار دلپذیر است .

شوش

شهر باستانی شوش از مراکز تمدن قدیم و از معروفترین شهرهای دنیا، پایتخت چند هزار ساله مملکت عیلام (ایلام) و همچنین پایتخت زمستانی امپراتوری هخامنشی بوده است. این شهر یکی از قدیمیترین سکونتگاههای شناخته شده جهان است و از حدود به ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد پایهگذاری شده است.

کاخ آپادانای شوش

قصر زمستانی شاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم بودهاست. این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سالهای ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش (شهر باستانی) روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد.

قلعه فرانسوى

در سال ۱۹۸۷ میلادی «ژان ماری ژاک دو مورگان» فرانسوی جهت تحقیق و اکتشاف به شوش آمد و جهت اسکان او و همراهانش و نگهداری آثار باستانی مکشوفه، عملیات ساخت قلعه شوش آغاز شد. برای این کار بلندترین نقطه تپههای شوش یعنی «آکروپل» انتخاب و قلعهای به شکل قلعههای قرون وسطا و ذوزنقهای شکل روی آن ساخته شد.

آرامگاه دانیال نبى

حضرت دانیال (ع) در حدود قرن هفت پیش از میلاد به همراه یهودیانی که توسط بابلیها به اسارت گرفته شده بودند به بین النهرین و از آنجا به شوش وارد شد. وی یکی از پیامبران بنی اسراییل بود. دیدار وی با «نبوکد» (بخت النصر) پادشاه بابل در روایات آمده است.

موزه شوش

موزه شوش در سال ۱۳۴۵ در جوار قلعه و محوطه باستانی شوش گشایش یافت. این موزه یکی از مهمترین موزههای اشیای ایران باستان است و آثار با ارزشی از دوره های مختلف تاریخی دارد.

هفت تپه

محوطه باستانی هفت تپه حدود ۱۵ كیلومتری جنوب شرقی شهر شوش واقع شده و از تپههای متعددی تشكیل شده است. گستردگی این محوطه باستانی به مراتب باعث جلب توجه كاوشگران مختلف قرار گرفته است.

چغازنبیل

این نیایشگاه توسط اونتاش گال (پیرامون ۱۲۵۰ پ.م.)، پادشاه بزرگ ایلام باستان و برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شهر شوش، ساخته شده است. این بنا و آثاری که از درون آن به دست آمده از شگفتانگیزترین آثار تاریخی جهان هستند. بسیاری از آثار آن در موزههای معروف داخل و خارج قرار دارند.

كاخ شاوور (اردشیر دوم)

کاخ شاوور از کاخهای دورانِ هخامنشی و در ۳۵۰ متری غرب آپادانا در شوش واقع است. این کاخ بوسیلهٔ اردشیر دوم بنا گردید.

شوشتر

این شهر در شمال استان خورستام و دامنه کوههای زاگرس قرار دارد و داراى مکان های تاریخی فراوان نظیر مجموعه ی آبشارهایى میباشد، که به ثبت جهانی سازمان یونسکو رسیده است.

آبشار شوشتر

سازههای آبی تاریخی شوشتر مجموعهای به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیابها، آبشارها، کانالها و تونلهای عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار میکنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهرهگیری بیشتر از آب ساخته شدهاند

بند قیصر

بند قیصر یا پل شادروان شوشتر این پل بند مربوط به دوران ساسانی است. پل شادروان شوشتر قدیمیترین پل جهان میباشد.

بند میزان

بند میزان سدی است در شوشتر و ساختهٔ دست انسان، مربوط به دوره ساسانیان که تا امروز پابرجاست. ساختن بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت میدهند

خانه مستوفى

خانهی مستوفی از جمله بناهای تاریخی واقع در شهرستان شوشتر، یکی از آثار ارزشمند ایران کهن به شمار میآید که کارشناسان بناهای تاریخی، قدمت آن را به دوران حکومت پادشاهان قاجار نسبت دادهاند.

خانه سرابى

هتل سنتی خانه سرابی شوشتر با قدمت ۲۱۰ سال جزو خانه های تاریخی و زیبای شوشتر میباشد که پس از مرمت از ابتدای سال 1392 به عنوان اولین هتل سنتی استان خوزستان شکوه و حیات دوباره خود را از سر گرفته است.

ایذه

یذه، از شهرهای بختیاری نشین استان خوزستان است و پیشینه تاریخی آن بنابر پژوهشهای انجام شده و وجود آثار و سنگنبشتههای باستانی مربوط به دوران عیلامیان میباشد. ایذه همچنین پایتخت حکومت اتابکان لُر بزرگ بودهاست.

اشكفت سلمان

اشکفت سلمان (نیایشگاه تاریشا)  در جنوب ایذه واقع شده و شامل چهار نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان و بقایای یک ساختمان متعلق به اتابکان است. این محل پرستشگاه تریشا یکی از خدایان ایلامی بودهاست. این منطقه علاوه بر وجود سنگ نوشته ها، شامل غار و چشمه ای معدنی از دل کوه میباشد. بزرگترین نوشته خط میخی از دوره عیلامی در این غار وجود دارد .

كول فرح

كول فرح نام تنگه ای در 7 كیلومتری شمال شرقی ایذه است كه 6 نقش برجسته ایلامی در آنجا حجاری شده است. همچنین آثاری مانند گورها، كانال آب و بقایای ساختمان و نقطه دیدبانی نیز در این محل کشفشده اند. از سنگ نوشته ها می توان فهمید كه این محل عبادتگاه نارسینا یكی از خدایان ایلامی بوده است.

خنگ اژدر

نقش برجسته خونگ اژدر یکی از آثار باستانی استان خوزستان است که در ۱۵ کیلومتری ایذه در منطقه طایفه نوروزی در شرق روستای خونگ اژدر قرار دارد. این سنگنگاره دارای دو نقش برجسته است که یکی متعلق به دوره عیلامیان و دیگری به زمان اشکانیان تعلق دارد.

بند لشكر

پل بند لشکر یک بنا از مجموعه نظام آبی تاریخی شوشتر است. دروازه لشکر، یکی از دروازههای ششگانه تاریخی شوشتر در کنار این پل بند بوده و هنوز آثاری از حصار شوشتر را در کنار این پل بند میتوان دید.

پاسخ دهید