استان زنجان

0

استان زنجان

استان زنجان که آن را فلات زنجان نیز می¬نامند، در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده است. این استان از شمال به استان ¬های اردبیل و گیلان از شرق به استان قزوین از جنوب به استان همدان از جنوب غربی و غرب به استان های کردستان و آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی محدود است.

موزه رختشوی خانه: حمام قجر یکی از کهنترین و بزرگترین گرمابههای قزوین است که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری به وسیله امیر گونه خان قاجار قزوینی از سرداران شاه عباس صفوی به دستورشاه ساخته شده و نخست «حمام شاهی» نام داشته است.

خانه ذوالفقاری: خانه ذوالفقاری یا خانه ذوالفقاری یا عمارت ذوالفقاری مربوط به دوره قاجار است و در زنجان، خیابان طالقانی واقع شده.

امامزاده ابراهیم: جمعی ایشان را ابراهیم بن موسی بن جعفر دانسته اند. بنای امامزاده ابتدا به سبک چهارطاقی بوده که گنبد زیبایی آن را پوشش می داده و در سال ۱۳۴۰ شمسی این بقعه بازسازی شده است.

سلطانیه: شهر سُلطانیه یکی از شهرهای استان زنجان است که در ۴۳ کیلومتری شهر زنجان واقع است. گنبد سلطانیه و مقبرهٔ اولجایتو در این شهر قرار دارند. از دیگر آثار تاریخی این شهر میتوان به آرامگاه ملا حسن کاشی و خانقاه حسامالدین حسن چلبی (معروف به چلبی اوغلی) اشاره کرد.

مقبره ملاحسن کاشی: این بنای آرامگاهی که در جنوب شرق محوطه تاریخی گنبد سلطانیه قرار دارد، در زمان شاه طهماسب صفوی برای مولانا حسن كاشی معروف به شیرازی از علمای حكمت الهی ساخته شده است. مقبره مولانا حسن كاشی مطابق با الگوی مقبره سازی عصر صفوی ساخته شده یعنی ساخت بنا با پلان هشت ضلعی كه در نمای داخلی تبدیل به فضای چلیپایی میگردد.

پاسخ دهید