استان قم

0

استان قم

این استان را می توان جزو کوچکترین استان های ایران ار نظر مساحت به شمار آورد، در واقع استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچکترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد.  قم در مرکز کشور و در جنوب استان تهران  واقع شدهاست. مرکز استان کلانشهر قم است.  شهرهای قم، جعفریه، پردیسان و سلفچگان مهمترین شهرهای این استان به شمار میروند. از معروف ترین روستاهای قم، می توان به وشنوه،خاوه،فردو و کرمجگان اشاره کرد.

آرامگاه حضرت معصومه (س)

حضرت، معصومه (س) دختر گرامی امام هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر (ع) است. حرم مطهر حضرت معصومه (س) واقع در قم، بزرگترین و مهمترین جاذبه ی مذهبی این شهر به شمار می رود که روزانه زائران زیادی را از سراسر کشور و کشورهای دیگر به خود می خواند. این بنای با شکوه در مرکز شهر قم واقع شده و تاریخ بنای آن به قرن سوم هجری قمری باز می گردد. پس از خاکسپاری پیکر مطهر حضرت معصومه (س) در محل فعلی، که در آن عصر به نام بابلان نام داشت، پسران اشعری، سایبانی از بوریا، بر روی مرقد او ترتیب دادند، پس از مدتی در اواسط قرن سوم هجری قمری، حضرت زینب دختر امام جواد (ع) از مصالح آجر و سنگ و گچ، گنبد و بارگاهی بر روی مرقد مطهر حضرت معصومه (س) ساخت. در سال 605 هجرى به دستور «امیر مظفر احمد بن اسماعیل» بزرگ خاندان آل مظفر، بزرگ ترین استاد کاشى ساز آن زمان «محمد بن ابى طاهر کاشى قمى» کار ساخت و پرداخت کاشى هاى متنوع مرقد را شروع کرد و بعد از هشت سال، در سال 613 کاشى هاى آن آماده گردید و کار گذاشته شد . مرقد مطّهر حضرت معصومه (س) داراى هشت دَر است. چهار تاى آن در صحن نو و دوتاى آن در سمت غربى مرقد واقع شدهاند و یک در آن به خیابان موزه و در دیگر به ورودى مدرسه فیضیه باز مىشود.

کوه خضر نبی (ع)

کوه خضر نبی (ع) از جمله مکانهای زیارتی و سیاحتی استان قم است که طبق اسناد تاریخی و اظهارات باستانشناسان قدمتی بالغ بر ۳ هزار سال دارد و هر ساله میزبان گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری از سراسر ایران است.

بازار فرش (تیمچه)

بازار قدیمی قم با مجموعهای متشکل از راسته، چهار سوق، سرا و تیمچه در بافت قدیمی این شهر قرار دارد. تیمچه بزرگ قم مربوط به دوره قاجار است و در قم، داخل راسته بازار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۰۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تیمچه بزرگترین سقف ضربی ایران به شمار میآید.

گنبد سبز

مقابر باغ گنبد سبز که مربوط به قرن ۸ ه‍.ق است در بخش شرقی شهر قم واقع است و سه اثر تاریخی از قرن هشتم هجری كه در فرهنگ معماری ایران، برج های آرامگاهی نامیده می شوند را در خود جای داده است. این باغ در محلی که به دروازه کاشان مشهور است و گنبدهای آن نیز به گنبدهای دروازه کاشان معروف اند قرار دارد. مقابر باغ گنبد سبز در پانزدهم دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۲۹ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

روستای کهک

در نزدیکی شهر قم، روستایی وجود دارد به نام کهک که قدمتی بسیاری دارد و روزگاری محل زندگی ملاصدرا بوده است. به علاوه آن، غاری زیبا نیز در این منطقه وجود دارد: غار کهک دلیجان که به غار کهک قم نیز شناخته میشود این غار یکی از زیباترین غارهای ایران است. برای ورود به این غار باید هشت متر ابتدایی را با طناب پایین بروید.

دریاچه نمک

دریاچه نمک به نام‎های دیگری چون دریاچه نمک کاشان، دریاچه نمک قم، دریاچه قم، دریاچه آران و دریاچه مسیله، یاد می‎شود و نام دریاچه نمک بیشتر به کار می‎رود. دریاچه نمک در یک فرونشست کم ژرفای زمین‎ساختی تشکیل شده که پیرامون آن تعدادی گسل‎های اصلی و فرعی وجود دارد که بعضی از آنها مانند گسل‎های مرنجاب، راوند، سیاه‎کوه و دوازده امام، از گسل‎های جوان و فعال کواترنر به شمار می‎روند.

دریاچه نمک حوض سلطان

در میانه ی اتوبان قم – تهران جاذبه ای طبیعی در کنار ساخته های انسانی، نمایشی تماشایی از خلقت را به راه انداخته است که با کمی دقت متوجه آن می شویم. دریاچه نمکی که حوض سلطان نام دارد و طعم شور طبیعت را به رخ آفرینش می کشد.

انتخاب این نام به دلیل شوری بسیار زیاد دریاچه است به طوری که در فصل تابستان قطعات نمک روی آن شناور می‎شود. در این دریاچه که با سطح صیقلی خود عنوان بزرگترین آینه ی طبیعی ایران را به خود اختصاص داده است، شاهد انعکاس تصویر آسمان بر زمین باشید.

کاروانسرای دیرگچین

کاروانسرای دیرگچین در دل پارک ملی کویر بر سر راه قدیمی قم به ورامین قرار دارد و فاصله آن تا قم حدود ۸۰ کیلومتر است. کاروانسرای دیرگچین در متون تاریخی به نام های “دژ کردشیر”، “دیرالجص” ، “قصرالجص” ،” قصرگچ” ، “قلعه دیر”  و “قلعه دیر کاج”  خوانده شده است  این بنا مربوط به دوره ساسانی – دوره صفوی است که در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۰۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با توجه به قدمت، وسعت و اهمیت کاروانسرای دیر گچین در بیشتر منابع و متون به عنوان مادر کاروانسراهای ایران از آن نام برده شده است. یکی از دلایل نام نهادن کاروانسرای دیر گچین به عنوان مادر کاروانسراهای ایران، وجود کلیه نیازهای اولیه مسافرین (شامل : مسجد، آسیاب، حیات خلوت، حمام و توالت عمومی) در داخل کاروانسرا میباشد.

پاسخ دهید