استان لرستان

0

خرم آباد

خرمآباد، شهری است کهن با تاریخی چند هزارساله در استان لرستان که به دلیل حضور جاذبههای ارزشمند تاریخی، دیدنیهای طبیعی، آب و هوای مناسب در فصول مختلف سال بهویژه فصل بهار و میهماننوازی ساکنینش، امروزه به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در غرب کشور تبدیل شده است.

قلعه فلک الافلاک

قطعا قلعهی فلکالافلاک یکی از معروفترین آثار تاریخی در شهرستان خرمآباد است که روی تپهای کهن و در مرکز این شهر، قرار گرفته است. بنایی که احتمال میرود در دوران حکومت شاپور اول ساسانی و در قرن سوم میلادی، نخستین اقدامات ساخت آن، صورت گرفته است

دریاچه کیو

دریاچهای طبیعی است که در شمال غرب خرمآباد واقع شدهاست. مساحت دریاچه ۷ هکتار و عمق آن بین ۳ تا ۷ متر است. این دریاچه که یکی از دریاچههای طبیعی درونشهری ایران بهشمار میرود، زیستگاهی مناسب برای جانورانآبزی و پرندگان بومی و مهاجر است و نیز با وجود امکانات تفریحی و وجود شهر بازی و چشماندازهای طبیعی متعددی که در اطراف آن وجود دارند از ارزش توریستی درونشهری قابل ملاحظهای برخوردار شدهاست.

بام لرستان

بام لرستان نام پروژهٔ گردشگری و تحقیقاتی در شهر خرمآباد است. این مجتمع گردشگری، تحقیقاتی حدود۸۰۰ هکتار وسعت دارد که در شرق شهر خرمآباد در بالای کوه مدبه واقع شدهاست. این مجتمع شامل مکانهای تفریحی، باغ وحش، پارک آبی،دانشکده محیط زییست ،رصد خانه کاسین که به گفته وبگاه رسمی آن مدرنترین رصد خانهٔ خاورمیانه است.

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان از مرتفعترین آبشارهای ایران در استان لرستان واقع شدهاست. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرمآباد (بخش پاپی) به ارتفاع ۹۵ متر و عرض تاج ۵ متر است. دسترسی به این آبشار ازطریق مسیر الیگودرز به شولآباد امکانپذیر است.

پل شاپوری

پل شکسته یا پل شاپوری (به لری: طاقه پیل اِشکهسه) یکی از شاهکارهای معماری دوره ساسانیان محسوب میشود و در ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک در جنوب شهر خرمآباد در استان لرستان واقع شدهاست. این پل حدود ۲۳۰ متر طول و بیش از ۱۹ چشمه طاق داشته که در حال حاضر فقط ۵ چشمه طاق از آنها بر جای ماندهاست.

پل گپ ( پل بزرگ)

یکی از آثار تاریخی گمنام شهر خرمآباد، پلی موسوم به پل گپ gap (بزرگ) است. سبک بنا متعلق به دوره صفویه است. این پل در زمان سلطنت شاهسلطان حسین صفوی آخرین پادشاه صفوی ساخته شده است. پل گپ خرمآباد در طول تاریخ دارای اسامی متعددی بوده ازجمله به پل علیمردانخان، پل نو، پل محسنیه، پل صفوی و پل آجری شهرت داشته است.

آبشار گریت

آبشار گریت در روستاى گریت در فاصله 50 كیلومترى شهرستان خرم آباد و در ۳۰ کیلومتری ایستگاه راهآهن سپید دشت در درهای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان انبوه بلوط قرار دارد. این آبشارها در مسیر عبور رودخانه ترس گریت به طرف رودخانه سزار بر اثر عبور از ناهمواریهای منطقه و مسیر عبور رودخانه ترس بوجود آمدهاست. در فصل بهار و ابتدای تابستان در اطراف آبشار و دامنه ارتفاعات منطقه گلهای فراوان و زیبا به همراه پوشش گیاهی و جنگل انبوه درختان بلوط، زیبایی خاصی به منطقه میدهد.

گرداب سنگی

گرداب سنگی یکی از آثار تاریخی بر جای مانده از دوره ساسانیان در شهر خرمآباد است. گرداب سنگی در مرکز شهر خرمآباد و در میان بافت قدیمی شهر در کنار میدان تختی واقع شده است. بنای گرداب سنگی دایرهای شکل است و به دور چشمهای با استفاده از سنگ وساروج ساخته شده است تا آب خارج شده از چشمه را ساماندهی کرده و سپس از طریق کانال آب چشمه را به نقاط مختلف شهر باستانی شاپورخواست منتقل کند.

آبشار کاکا رضا

در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال خرم آباد و در دره ای پر از درختان زیبای بلوط و کشتزارهای صیفی و حبوبات و در نزدیکی روستای کاکارضا، آبشار باصفایی با ارتفاع تقریبی بیست متر خودنمایی می کند. این آبشار در دامنه کوه های الشتر به عنوان آبشار گل هو هم معروف است. وجود دره هایی پرآب و گیاهان، خزندگان و آبزیان کوچک در بالای آبشار به زیبایی این منطقه می افزاید.

آبشار افرینه

سرچشمه آبشار افرینه در 38 کیلومتری جنوب خرم آباد است که از تلاقی رودهای چشمک و افرینه تشکیل شده و پس از عبور از دره پر پیچ و خم چولهول آبشار افرینه را می سازد. سپس این آبشار به رودخانه کشگان می ریزد. قبل از این آبشار پل تاریخی و آبشار فصلی معمولان قرار دارند که در این منطقه، مجموعه ای از پل و آبشارهای تاریخی را ساخته اند. نزدیکی آبشار افرینه به پل دختر و پل تاریخی معمولان استراحتگاهی مهم را برای مسافران ایجاد کرده است.

آبشار وارک

آبشار وارک در غرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقیخرمآباد قرار دارد .آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد. در فصل کمآبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵/۵ متر با عرض ۵/۵۶ متر یکی از زیباترین منظرهها را در این منطقه میتوان دید. حداکثر ارتفاع آن به ۵۷ متر میرسد و عرضی معادل ۵۰ متر را در بر میگیرد. اطراف این آبشار پوشیده از درختان بلوط، گلابی و زالزالک است.ناگفته نماند برای رسیدن به آبشار باید حدود۱ساعت و نیم پیادهروی کرد.

غار یافته

این غار در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر خرمآباد بر سر راه کوهدشت، در محلی به نام «سولیزه» بر دامنة کوه «یافته»، واقع شده و سطح و فضای داخلی آن محدود است. غار یافته به دلیل دارا بودن بیش از دو متر رسوبات باستان شناختی اواخر عصر یخ (شامل بقایای فرهنگی دوره پارینه سنگی جدید) دارای اهمیت فراوانی در مطالعه فرهنگ اوایل این دوره در خاور نزدیک و اروپاست.

پل کشکان

پل کشکان در شهرستان دوره و بر روی رودخانهای با همین نام یعنیرود کشکان ساخته شدهاست. کاربرد این پل اتصال راه باستانی شهرشاپورخواست به مناطق غرب استان لرستان و سپس کرمانشاهبودهاست.  در کنار این پل بقایای سه پل دیگر از دورههای گذشته به جای ماندهاست که مشخصات پلهای ساسانی را دارند و احتمالاً متعلق به همان دوره هستند.

مقبره باباطاهر

مقبره باباطاهر در مركز شهر خرم آباد ودر ضلع غربی قلعه فلك الافلاك ودر كنار خانه قدیمی آخوند ابو مقبره باباطاهر قرار دارد .در گویش لری به باو طاهر معروف است اهالی شهر خرم آباد معتقدند این مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراینده دو بیتی های معروف لكی و لری است.

غار قمری

غار قمری از غارهای آهکی دره خرم‎آباد و بر سینه سفیدکوه و مشرف به دره خرم‎آباد است. در این غار آثار و شواهدی از زندگی انسان در دوره پارینه سنگی میانی با قدمت حدود ۵۰۰۰۰ سال به دست آمده است. ابزار به دست آمده از غار قَمَری را به فرهنگ موسترین نسبت میدهند آثار موستری خرم‎آباد شاید به اواخر این دوره می‎رسد و ظاهراً از سکونتهای اولیه در زاگرس حکایت می‎کند.

غار دوشه

غار دوشه، یکی از غارهای تاریخی استان لرستان است که در روستای «کرشوراب» از توابع بخش چگنی خرمآباد واقع شده و حاوی نقاشیها و کتیبههای تاریخی متعدد و جالب توجه است. داخل آن به شکل دایرة منظم است که انحناى قسمتى از دیوارههاى آن به علت پیشآمدگى دیوارة کوه به هم پیوسته است. بر دیوارههاى مسطح این غار، حدود 110نقش با رنگ سیاه نقاشى شده است.

 

پاسخ دهید