استان مازندران

0

استان مازندران

مازندران

مازندران، استان سرسبز و چشمنواز شمال ایران که با طبیعت بینظیر و آبوهوای معتدل خود در نوار ساحلی جنوب دریای خزر آرام گرفته، جاذبههای طبیعی، تاریخی و فرهنگی بیشماری را در خود جای داده است. ۳۳۸ کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر، دامنههای جنگلی و کوهستانی، رودخانههای پرآب، چشمههای آبمعدنی پرشمار، آبشارها، غارها و بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی ثبتشده در این استان، آن را به یکی از استانهای محبوب گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل کرده است.

ساری

شهرستان ساری بهعنوان مرکز استان مازندران دارای اماکن دیدنی و جاذبههای مختلف تاریخی و طبیعی است.

میدان ساعت نام میدانی در مرکز شهر ساری است که دارای برجی با ساعت عقربهای بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس است که در هنگام تغییر ساعات به شمار رقم ساعت آن لحظه به صدا در میآید. در سال ۱۳۵۵ ساخت میدان این برج آغاز شد و در نهایت در سال ۱۳۵۷ پایان یافت. محمد علی حیدری سازنده این برج است.

باداب سورت

باداب سورت مازندران همان چشمههای پلکانی طبیعی هستند که علاوه بر زیبایی خاص ارزش درمانی بسیار بالایی دارند. این تراسها و استخرهای طبیعی تنها در معدود نقاطی از این کرهی خاکی یافت میشوند.این چشمهها در روستای سورت در دهستان پشت کوه و حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست واقع است. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است. چشمههای باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. این چشمه ها بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز و دودانگه و چهاردانگه

این منطقه کوهستانی با مساحت ۱۶,۹۰۴ هکتار در حدود ۹۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری، دارای گونههای گیاهی و جانوری بسیار متنوعی است. پناهگاه حیات وحش دودانگه با پارک ملی کیاسر، منطقه حفاظتشده پرور و منطقه حفاظتشده بولا هممرز است.

پارک جنگلی نور

این بوستان در نزدیکی کوه و دریا قرار دارد و به دلیل جذابیتهای گردشگری و ارزشهای طبیعی، از جمله داشتن ذخیرگاه ۲۷۰ هکتاری درخت سفید پلت که بومی ایران است، از بوستانهای شاخص محسوب میشود  و از نظر وسعت یکی از بزرگترین پارکهای خاورمیانه می باشد.

خانه نیما یوشیج

خانه نیما یوشیج شاعر بزرگ معاصر که آرامگاه وی نیز است با ویژگیهای سنتی منطقه کوهستانی نور ساخته شده است. موزه نیما در خانه این شاعر نامی ایران با مساحت ۷۰۰ مترمربع جای گرفته است. این بنا دارای ۳ ورودی، شاهنشین و اتاقهای متعدد است. موزه نیما در حال حاضر با ۲۰۰ قلم شی شامل ابزار و وسایل مورد استفاده وی و خانوادهاش در زمان حیات، اسناد و مدارک، عکس و تصاویر، دستنوشتهها، سند ازدواج و کتابخانه مورد بازدید علاقمند می باشد.

دماوند

کوه دماوند، بام ایران زمین، در سیزدهم تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد. همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان اثر طبیعی ملی در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفتهاست. دماوند، در پاره مرکزی رشتهکوه البرز در جنوب دریای مازندران جای دارد. از دیدگاه تقسیمات کشوری، در بخش لاریجان شهرستان آمل جای دارد.

دشت لار

دشت لار و دریاچه زیبای آن در فاصله ۷۰ کیلومتری جادهی هراز قرار دارد. این دشت بزرگترین دره ایران است و به همین خاطر دشت خوانده میشود. زیباترین مناظر بام ایران را میتوان از دشت لار دید. چشمههای بسیار، لار را به سرزمین هزارچشمه، و آب و هوای متغیرش آن را به لار دیوانه مشهور کرده است.

دریاچه الیمالات

دریاچهی الیمالات در ۸ کیلومتری مسیر نور به چمستان قرار دارد. این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در میان جنگل، مناطق استوایی را برایتان تداعی میکند..گردشگاه دریاچه الیمالات در دل جنگل واقع شده است. طبیعت زیبای اطراف دریاچه، درختانی که تا نزدیکی لبهی ساحل رشد کرده و دریاچه را در آغوش کشیدهاند، خالق چشماندازی به واقع دیدنی شده اند.

آبشار یخی نوا

این آبشار در طول سال تماماً یخ زده است و تنها در تابستان برای مدت کوتاهی باریکه آبی در کنار آن جاری میشود که این امر به قطر این آبشار میافزاید. این آبشار شگفت ۸ متر ارتفاع و ۳ متر ضخامت دارد. مکان این آبشار در نزدیکی قله پرشکوه دماوند است.

تالاب فریدون کنار

تالاب بزرگی است که در جنوب شرقی شهر فریدونکنار قرار دارد و با گرد هم آمدن مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی، به یکی از غنیترین اکوسیستمهای تالابی شمال کشور تبدیل شده است. در اهمیت این تالاب ۵۴۰۰ هکتاری، همین بس که نادرترین موجودات زنده ایران، زمستانها را در این تالاب میگذراند.

آبشار شاهان دشت

بلندترین آبشار استان مازندران و یکی از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است. این آبشار در در روستایی به همین نام و در کیلومتر ۹۶ جاده هراز قرار دارد و متشکل از ۸ آبشار می باشد. آبشار شاهان دشت پرآب و عظیم، در جانب جنوبی جاده و رودخانه هراز، باشکوهی وصفناپذیر خودنمایی میکند. این آبشار از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک کوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهاندشت به پایین میریزد.

جنگل راش

درختان جنگل مرس سی یا جنگل راش، بخشی از جنگل باستانی هیرکانی هستند که عمر آن به دوره ژوراسیک و تا ۴۰ میلیون سال قبل برمیگردد. جنگل راش پوشیده از درختهای انبوه و مقاوم است که چوب بسیار باارزشی دارد.

كاخ صفیآباد بهشهر

این کاخ در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شكل با ابعاد ۲۵*۲۵ متر در دو طبقه ساختهشده است. در موازات کاخ صفیآباد چشمه آبی موجود است که به چشمه «پلنگ خیل» شهرت دارد. این آب در ایام فرمانروایی صفویه به شکل روباز و با تن پوشههای سفالی در تمام طبقات ساختمان، از دیواره و غیره جریان داشت تا تهویه هوا برای ایام تابستان یا احتیاجات دیگر برقرار باشد.

آبگرم استراباکو

این آبگرم معدنی در جاده هراز و در محلی به نام قلابن قرار دارد. آبگرم معدنی استراباکو با ۴ چشمه با فواصل کم از همدیگر قرار گرفته است که از دل کوه میجوشد و پس از چند متر به رودخانه هراز میریزد. آبگرم معدنی استراباکو با حرارت ۳۴ درجه سانتیگراد از پای کوه جوشیده و پس از جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سرریز کرده و به داخل رودخانه میریزد.

روستای جواهرده

از دیدنیها و جاذبههای گردشگری طبیعی در شهرستان رامسر، میتوان از یک روستا به نام «جواهرده»، نام برد. این روستا در فاصلهی ۲۶ کیلومتری از رامسر قرار دارد و بهواسطهی طبیعت زیبا و بکر، چشماندازهای منحصربهفرد و خارقالعاده، آبوهوایی دلنشین و مطبوع در بهار و تابستان همواره زبانزد بازدیدکنندگان بوده است.

تلهکابین رامسر

تلهکابین رامسر بزرگترین تلهکابین در کشور است که در فاصلهی ۵ کیلومتری از غرب شهرستان رامسر قرار دارد و از کنار ساحل دریای خزر شروع شده و تا ارتفاعات جنگلی ادامه یافته است. این تلهکابین عنوان تنها تلهکابین در خاورمیانه ارا دارد که ارتفاعات جنگلی و ساحل دریا را به یکدیگر متصل ساخته است.

جنگل دالخانی

این جنگل بسیار زیبا به صورت نیمهکوهستانی با ارتفاع تقریبی ۸۰۰ متر، برخوردار از مناظر بکر و جاذبههای تماشایی و طبیعی است. جنگل دالیخانی در فاصله ۳۰ کیلومتری از جنوب شرقی رامسر قرار دارد. مه غلیظ در این جنگل، از ویژگیهای منحصر به فرد و تماشایی آن است. دالان بهشت، لقبی است که از سوی بازدیدکنندگان به این جنگل افسانهای داده شده است.

 

پاسخ دهید