استان همدان

0

استان همدان

این شهر در دامنهٔ کوه الوند و در بلندای ۱٬۷۴۱ متری از سطح دریا واقع شدهاست و از شهرهای سردسیر ایران بهشمار میآید. همدان قدیمیترین شهر ایران و از کهنترین شهرهای جهان است. این شهر از لحاظ جمعیت چهاردهمین شهر پرجمعیت ایران بهشمار میآید و در مرداد سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از کلانشهرهای ایران معرفی شد.

آرامگاه باباطاهر

بابا طاهر یکی از مشهورترین دوبیتی سرایان ایرانی است که گذشت زمان نتوانسته دوبیتیهای شورانگیزش را که با لهجه زبان لکیسروده شده است از یادها بزداید. آرامگاه باباطاهر در شهر همدان در مرکز میدانی مستطیل شکل، زیبا، سرسبز، با گنبدی فیروزهای منشوری شکل، بر قاعدهای هشت ضلعی بر بالای تپهای کم ارتفاع قرار گرفته است. سقف آرامگاه کاشی کاری معرق میباشد.

هگمتانه

این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان ورم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده و مهم مانده است. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته است که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیارهها بودهاند.

آرامگاه بوعلی سینا

بنای یادبود شیخالرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شدهاست. بنای آرامگاه بوعلی سینا در زمان قاجاریه ساخته شد. این مقبره به دستور دختری به نام نگار، نوه فتحعلی شاه، بنا شد. بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است.

شیرسنگی

مجسمه شیر سنگی از یادمانهای تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام جای گرفتهاست. تپهای که در هماکنون تندیس شیر سنگی بر روی آن جای گرفته تپهای باستانی است، چرا که تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل یافته شده و در موزه تپه هگمتانه نگهداری میشود.

دره مراد بیک

دره مرادبیگ یا دره مرادبیک بزرگترین درهٔ کوهستان الوند است و در جنوب شهر همدان قرار دارد. دره مرادبیگ با آب و هوای خنک یکی از زیباترین دیدنی های همدان است. دره مرادبیگ بزرگترین دره کوهستان الوند است و در جنوب شهر همدان قرار دارد.

غار بگلیجه

غار بُگلیجه یکی از غارهای طبیعی استان همدان است که در 23 کیلومتری شرق شهر همدان و 7 کیلومتری شمال روستای دَنگِل کاریز در دامنه جنوبی کوه قزل قیه واقع شده است. در گویش مردم منطقه «بگ» به معنای بزرگ و «لیج» به معنای پرتگاه و سرازیری میباشد که به این ترتیب بگلیجه به معنای «سرازیری بزرگ» یا «پرتگاه بزرگ» است. این غار به شکل چاهی است که برای ورود به آن باید از وسایل فنی استفاده نمود. عمق غار در حدود 35 متر و طول آن در حدود 50 متر میباشد.

دوزخ دره

دوزخ دره همدان که عناصر زیبای طبیعی و چشم اندازهای بدیعی دارد، علاقه مندان زیادی را، به ویژه در فصل تابستان، به سمت خود جلب می کند. وجود بیشه زار و رودخانه در عمق دره های رشته کوه های الوند بر زیبایی دوزخ دره را دو چندان کرده است. مسیر دسترسی به دوزخ در از غرب همدان شروع شده و از مریانج و سولان می گذرد و به امامزاده کوه می رسد. در کف این دره از آبریز چشمه های کوچک و بزرگ، رودخانه ای به راه می افتد که به رودخانه اصلی برفین دره امامزاده کوه می پیوندد.

دشت میشان

دشت میشان یا میدان میشان یکی از دشت های وسیع و زیبای کوهستان الوند و در مسیر قله الوند است. وسعت آن یک هکتار و در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا واقع شده. این دشت سرشار از آبهای روان و چمن زار های وسیع و مناظر بکر و دیدنی است. برای رسیدن به این دشت زیبا و بکر بر فراز الوند می توانید از مسیر کوهپیمایی در دل کوهستان استفاده کنید و یا با استفاده از تله کابین گنجنامه بر فراز دامنه ها و دره های زیبای الوند خود را به دشت میشان برسانید.

امامزاده کوه

امامزاده کوه ( امامزاده محسن ) در روستای وفرجین، در ۱۶ کیلومتری همدان، در یکی از دره های باصفا و دلگشای دامنه کوه الوند قرار دارد. و به همین دلیل به امامزاده کوه هم شهرت یافت است. این دره به علت امتداد شرقی به غربی، در تمام ساعات روز، از تابش نور خورشید بهره می گیرد.

تالاب آبشینه

آبشینه نام تالابی ست که با وسعت ۸۵ هکتار، در فاصله پنج کیلومتری همدان واقع شده. آبشینه در مرکز دهستان سنگستان، در ۱۰ کیلومتری بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان قرار داره. تالاب آبشینه، دریاچه پشت سد آبشینه ست که بر روی روخانه آبشینه نصب شده. این تالاب در مسیر مهاجرت پرندگان و مکانی برای حضور پرندگان مهاجر در منطقه ست.

گنبد علویان

گنبد علویان در چهارباغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام در همدان است. این بنا در میان نمونههای به جا ماندهی معماری دوره اسلامی بینظیر و از نمونههای منحصر به فرد معماری ایرانزمین است که در شهر زیبای همدان قرار گرفته است.

پل کوریجان

پل کوریجان در ۲۲ کیلومتری شمال همدان و سمت چپ جادهٔ همدان به تهران بر روی یکی از انشعابات رود قرهچای احداث گردیده است. پل آجری کوریجان با 5دهانه بزرگ و 4دهانه کوچک مزین به قوسهای جناغی، از بناهای به جای مانده از دوران صفویه میباشد.

پاسخ دهید