استان کرمان

0

استان کرمان

کرمان

یکی از استانهای ایران و مرکز آن کلانشهر کرمان است. استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و جمعیت آن در سال ۱۳۹۵ و بر اساس آمار مرکز آمار ایران برابر با ۳،۱۶۴،۷۱۸ تن بودهاست. کرمان نهمین استان پرجمعیت کشور محسوب میشود. کرمان از استانهای مهم و تاریخی کشور به حساب میآید.

روستای میمند

میمند در ۳۶ کیلومتری شهرستان شهربابک قرار دارد و مجموعهای از ۴۰۰ خانه، مسجد، حسینیه، حمام و مدرسه است که همگی در دل کوه کنده شدهاند فصول مناسب برای بازدید از این روستا بهار و تابستان است.

باغ شاهزاده ماهان

این باغ در سال ۱۲۹۷ هجری قمری توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله، شاهزاده قاجار و حاکم کرمان، طی یازده سال (۱۲۹۸ه.ق تا ۱۳۰۹ه.ق) بنا شد. اما با مرگ وی بنای آن نیمهتمام رها شد. به همین علت جاهای خالی کاشیها را بر سردر ورودی میتوان دید. تاریخ بنای باغ ۱۲۷۶ خورشیدی است.

آرامگاه شاه نعمتالله

آرامگاه یا آستانهٔ شاه نعمتالله ولی در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع شده است. هستهٔ اولیهٔ این بنا گنبدی منفرد بود که در سال ۸۴۰ هجری و به دستور احمدشاه دکنی ساخته شد و به تدریج گسترش یافت. این بنا ۳۲۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و از چندین صحن تشکیل شده است، شامل صحنهای اتابکی، وکیل الملکی، حسینیه، میرداماد و بیگلربیگی.

ارگ بم

ارگ بم قدیمیترین و بزرگترین بنای خشتی جهان است که درشهر بم واقع شده است. این بنا که در زلزله مرگبار پنجم دی ماه ۱۳۸۲، نیمه ویران شد. از آن زمان بازسازی این مجموعه عظیم آغاز شد.

حمام گنجعلیخان

این حمام یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه است. سردر این حمام، به خط علیرضا عباسی خوشنویس معروف عصر صفویه است. این حمام از سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی و گرمخانه تشکیل شده است

باغ سنگی سیرجان

این باغ که از شاهکارهای تاریخی است، در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد و به دست فردی ناشنوا به نام درویش خان گنگ اسفندیارپور حدود ۳۵ سال پیش ساخته شده است.

گنبد جبلیه

این گنبد که به گنبد گبری نیز معروف است در عصر ساسانی و قبل از اسلام بنا شده است. گنبد جبلیه که تنها بنای سنگی کرمان است بر اساس یک افسانه با خمیر شیر شتر ساخته شده و در شرق شهر کرمان قرار دارد.

آتشکده و موزه زرتشنیان

تنها موزه¬ مردم¬شناسی زرتشتیان جهان در آتشکده¬ شهر کرمان جای دارد.از کهنترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دست¬نویس گاتها با پیشینهٔ بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده ۱۲۰۷ است. بخشی از این موزه به انواع آتشدان، روغنسوز، پیه¬سوز و چراغ لاله اختصاص داده شده است.

آبشار راین

شهر راین یکی از ییلاقهای دیدنی استان کرمان است که در فاصله ۱۱۰ کیلومتری مرکز این استان قرار دارد. این ییلاق در دامنه کوه هزار بلندترین قله استان و سومین قله بلند ایران قرار دارد که یکی از جاذبههای آن، آبشار این شهر است.

ارگ راین

ارگ رایِن یکی از بزرگترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از ۲۲ هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است که هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است. ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران قرار دارد.

 کویر شهداد (کلوت – گندم بریان)

یکی از کویرهای زیبای دنیا با کلاتهای منحصربه فردش در منطقه شهداد کرمان قرار دارد. قدیمیترین پرچم فلزی جهان در کاوشهای سال ۱۳۵۰ در این منطقه یافت شد. کویر شهداد بخشی از کویرلوت به شمار میرود.

کلوت از ترکیب دو واژه” کل” به معنی “آبادی” و “لوت” که نام بیابانش هست آمده است. کلوت در شرق شهرکرمان قرار دارد.  این منطقه در بین زمینشناسان به یکی از «قطب های گرمایی زمین» معروف است. شهر افسانهای کلوتها 11 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و فاصله اش با شهداد تنها 40 كیلومتر است؛ و حدود 20 هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است.

گندم بریان در محدوده بیابانی در حاشیه کویر لوت کرمان و در مساحتی معادل 480 کیلومتر مربع، در شرق رودخانه شور قرار گرفته و با مرکز شهر تنها 83 کیلومتر فاصله دارد طبق آخرین خبرها، ناسا، با بررسی یافته های ماهواره ای خود نام گندم بریان را در صدر لیست گرمترین نقاط جهان قرار داده است.

کهنوج

نام کهنو (ج) را به معنای کَهن نو (قنات نو) دانستهاند. قنات اصلی این آبادی، قنات شیخآباد بوده و قنات نو پرآب در کنار قلعه قدیمی که به «کلات» مشهور بوده واقع شده و باعث پیشرفت این آبادی شده؛ کهنوج از دو واژه (کهن) و (نو) (قنات نو) تشکیل شدهاست. در مرکز این شهر قلعه ضرغام وجود دارد که هسته اولیه تشکیل این شهرستان بودهاست.

موزه جیرفت

این موزه در فضای کم خود، قریب ۵۰۰ شیءنفیس با نقوش ناشناخته و پر رمز و رازمربوط به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح را در خود جای داده است ، اشیاءو ظروفی که اشکال کنده کاری روی آنها، ذهن کنجکاو بیننده را به هزاران سال قبل و چگونگی زیستن و فرهنگ و حکومتآن دوران می برد. بیشتر این اشیاء مربوط به تمدن باستانی هلیل رود می باشد به علاوه تعداد کمی آثار متعلق به دوره اسلامی.

مسجد جامع کرمان

مسجد جامع کرمان از جمله مساجد چهار ایوانی است که دارای سردر رفیع صحن ایوان و شبستان است . این مسجد در دوران حکومت امیر مبارزالدین محمد مظفر سر سلسله آل مظفر بنا گردیده است. یکی از ارزشمندترین قسمت های این بنا کاشیکاری معرق محراب و سردر شرقی مسجد است.

قلعه دختر

قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا (ناهید) که به قلعه کهنه نیز مشهور است، بر فراز تپه های مرتفع شرقی شهر کرمان قرار دارد و از دوران پیش از ورود اسلام به ایران به یادگار مانده است. مصالح به کار رفته در این قلعه تنها خشت خام و گل رس است. بقایای قلعه دختر دورنمای گذشته دراز این شهر و نام آن (آتشکده آناهیتا) یادآور پرستش آناهیتای باستانی، ایزد آب و باروری است.

یخدانهای کرمان

یخدان مویدی در اواخر دوره صفویه بنا شده و قنات مؤیدی آب آن را تأمین میکرده است. یخچال زریسف نیز مربوط به دوره قاجار است و در کرمان در خیابان زریسف واقع است. عناصر تشکیلدهندهی یخدانها عبارتاند از: مخزن، حصار، استخر و چاله یخ.

حمام وکیل کرمان

یکی دیگر از حمامهای سنتی و تاریخی شهر کرمان، حمام وکیل است که اولین بخش از مجموعه وکیل به حساب میآید. این بنا براساس معماری زندیه ـ قاجاریه و با تقلید از حمام گنجعلیخان در سال ۱۲۷۰ هجری قمری ساخته شد. سرامیک و کاشیکاریهای زیبای این حمام که از کف تا سقف امتداد یافته است، فضای داخلی حمام را بسیار زیبا و چشمنواز کرده است.

 

پاسخ دهید