استان کهگیلویه و بویراحمد

0

استان کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج

کهگیلویه و بویراحمد یکی از استانهای کشور ایران است. مرکز آن شهر یاسوج است و با مساحتی حدود ‪ ۱۶هزار و ‪۲۴۹ کیلومتر مربع سرزمینی نسبتاً مرتفع و کوهستانی است. شهر یاسوج در منطقهٔ اقلیم سردسیری واقع شده و دارای هوای معتدل متمایل به سرد است. یاسوج یا یاسیج به معنای محلی است که گلهای یاس در آن به صورت فراوان میرویند،همچنین طبق گفته برخی افراد صاحب نظر ریشه کلمه یاسیچ(یاسوج)به منعای نوک پیکان است و به دلیل ارتفاع بالا به آن چنین نامی را داده اند

آبشار یاسوج

آبشار یاسوج یکی دیگر از مهمترین جاذبههای گردشگری این شهر است که در فاصلهی دو کیلومتری از مرکز شهر، در شمال یاسوج قرار دارد. آب این آبشار ۱۰ متری، از دل کوههای زاگرس سرچشمه گرفته و منظرهای بسیار زیبا خلق میکند. اطراف این آبشار پر از نهرهای آب به شکلی مارپیچ، باغهای میوه، مراتع سرسبز و پر از گل است که هر طبیعتدوستی را عاشق خود میکند.

آبشار تنگ تا مرادی

تنگ تامرادی و روستای آن را میتوان یکی از بکرترین نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد دانست. علت نامگذاری این تنگه به این اسم به دلیل حضور یکی از طوایف بزرگ ایل بویراحمد به نام تامرادی در این ناحیه است. آب و هوای این ناحیه به خصوص در فصلهای بهار و تابستان بسیار دلپذیر و مطبوع است. در پاییز و  زمستان همان طور که از مناطق این چنینی انتظار میرود با آب و هوای سرد و یخبندان روبرو هستیم.

سی سخت

سی سخت یکی از شهر های زیبا و سر سبز در استان کهکیلویه و بویز احمد است که در جنوب غرب ایران واقع شده است. اگر مقصدتان را یاسوج قرار دهید وقتی به ۳۵ کیلوتری یاسوج برسید می توانید سی سخت را ببینید. این مکان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است و هر ساله شمار زیادی از توریست های ایرانی و غیر ایرانی به آن جا سفر می کنند. سی سخت یکی از مهم ترین مرکز گردشگری ایران به شمار می آید.

تنگه مهریان

مهریان نام روستایی دراستان کهگیلویه وبویراحمد است که در شهرستان بویراحمد ، بخش مرکزی ، دهستان سررودشمالی قرار دارد. در واقع روستای مهریان یک دشت پای کوهی است که سه عنصر اصلی طبیعی یعنی کوه،دشت ورودخانه اقلیم آن را کنترل میکند , بگونه ای که با داشتن اقلیم سرد ومرطوب کوهستانی یکی از مناسبترین اقلیمهای قابل زیست کشور را بوجود آورده است. تنگ مهریان در فصل تابستان و بهار گردشگران زیادی را به سوی خود جذب میکند.

میل مهریان

پدیده دیوار یخی و زیبای تنک مهریان در یاسوج معروف به “میل مهریان ” در اثر سرمای بیش از حد آبشار روان و جاری در این کوه به یخ تبدیل می شود و این آبشار جدید یخی تا زمان معینی از سال معمولا اوایل اسفند ماه مقاوم می ماند. این آبشار یخی با ارتفاع ۲۰ متر و ضخامت حدود سه متر زیبایی شگفت انگیزی را در میان این کوه جنگلی بوجود می آورد.

غار ده شیخ

غار دهشیخ یکی از غارهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که در ۲ کیلومتری روستای دهشیخ، در ۵۱ کیلومتری شهر یاسوج و ۳۵ کیلومتری شهر سیسخت مرکز شهرستان دنا قرار دارد. این غار، با هفت گالری و مسیرهای مختلف چشم هر بینندهای را به خود خیره میکند.

تنگ گنجه ای و آبشار ده بر آفتاب

آبشار ده بر آفتاب در شرق تنگ گنجه ای و در حاشیه روستایی با همین نام واقع است. ارتفاع آبشار در حدود 8 متر است. تنگ گنجه ای به واقع از دیدنی ترین مناطق خوش آب و هوای استان کهگیلویه و بویر احمد است و در دره ای میان کوههای سر به فلک کشیده و پوشیده از جنگلهای تنومند بلوط وچنار، قرار گرفته است.

آبشار تسوج

آبشار تسوج بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منطقه گردشگری تسوج در قسمت جنوب شرقی شهرستان کهگیلویه واقع گردیده است. این منطقه کوهستانی و زیبا دارای منابع آب فراوان، چشم انداز زیبا، طبیعتی بکر و بسیار منحصر به فرد می باشد. منطقه تسوج دارای آب و هوای بسیار مطبوع در بهار و تابستان و همچنین دارای آبی گوارا و شفاف بوده و در تمام طول سال پذیرای گردشگران بسیار زیادی می باشد.

کوه دنا

این رشته کوه زیبا دارای 49 قله بالای 4000 متر میباشد. دنا با بزرگترین مجموعه قله های 4000 متر در ایران همچون گوهری بی همتا در میان رشته کوههای ایران می درخشد. رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس محسوب شده و دارای خطالراسی به طول تقریبا 90 کیلومتر است و بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است.

غار مس

این غار در حوالی روستای «خونگاه» از توابع شهرستان سیسخت واقع شده است و دهانههای متعددی دارد. بررسیها نشان میدهند که در دورة ساسانیان، از این غار مس و کبالت استخراج میکردند و اکنون نیز به وسیله اداره معادن و فلزات تحت بررسی است.

 

پاسخ دهید