استان گلستان

0

استان گلستان

استان گُلِستان از استانهای شمالی ایران است. مرکز این استان گرگان است. پرجمعیت و بزرگترین شهرستان آن گرگان است، مردم این استان به زبانهای ترکمنی، مازندرانی، فارسی و ترکی سخن میگویند. دو قوم بزرگ این استان را شمالیها و ترکمنها تشکیل دادهاند. مذهب اکثریت مردم این استان تشیع و اقلیت آن اهل سنت است.

هزار پیچ یا هزار خم

از ارتفاعات اطراف گرگان است و به دلیل موقعیت خاص و منظره خوبی که از شهر گرگان میدهد مورد توجه مردم و گردشگرانی که وارد شهر میشوند قرار میگیرد. هزار پیچ در ابتدای غرب گرگان واقع شدهاست و فرستنده اصلی تلویزیون شهر نیز بر روی آن واقع شدهاست. پوشش گیاهی آن نیز درخت و درختچههای سرو میباشد. نوع خاص ارتفاع باعث به وجود آمدن سایت پروازی بر روی قسمتهایی از آن شدهاست که علاقهمندان برای انجام پروازهای سبک با انواع چترو پاراگلایدر از آن بهره میبرند.

آبشار پشمکی

این آبشار در 10 کیلومتری جنوب شهر رامیان در روستای پا قلعه واقع است. از اولنگ که به سمت پا قلعه میرویم؛ پل پشمکی قرار دارد. که مسافران را به سمت این آبشار فرا میخواند.  آبشار در 3 کیلومتری غرب روستای پاقلعه قرار گرفته است. نیمی از مسیر 3 کیلومتر از میان مزارع روستا و نیمی دیگر در دل جنگل قرار دارد. مسیر جنگل از کنار رودخانه آبشار همراه با شیبی ملایم است. آبشار ارتفاعی در حدود 8 متر دارد و سنگهای آن مملو از گلسنگ و خزه است که مناظر جالبی ایجاد کرده است.

جنگل رنگو

جنگل زیبای رنگو (رینگو) در پانزده کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع شده. از کوچه های روستای توشن، راه جنگل پیداست. هر کوچه ای به جاده ای خاکی و مزارعی ختم می شه که تا چندی پیش، بخشی از جنگل بوده اند. بعد از پیمودن دو کیلومتر، از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته های تمشک و درختان بلند، به کنار رودخانه ای می رسیم که از چشمه های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می گیرد. جنگلی که از روستای توشن ما رو به مناطق دیگر می رسونه، رنگو نام دارد.

آبشار باران کوه

این آبشار در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان، در مجاورت رودخانه شصت کلا و در حاشیه جنگلی به همین نام واقع شده است. ریزش مداوم آب به صورت قطرات ریز و درشت شبیه باران از بالای صخره های پوشیده از خزه وجه تسمیه آبشار باران کوه است. آبی که منشا این همه زیبایی در باران کوه است از دل غارها و چشمه ها تامین می شود. غارهای باران کوه کوچک، باریک و دراز بوده و تعداد آن زیاد است.

روستای چهارباغ

چهارباغ، روستایی ازتوابع بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان است. روستای چهارباغ بدلیل دارا بودن گونه های مختلف گیاهی ،طبیعت خیره کننده ای داردکه در مقابل چشم گردشگران خودنمایی می کند.از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا می توان به وجودکوه های جنگلی تاورنرآب،تل انباروپیرگرده اشاره کرد.

چشمه لال

چشمه لال یکی از اماکن تفریحی و دیدنی در شهرستان گالیکش است در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد. بیشتر مردم این روستا از اقوام ترکمن هستند، در یک کیلومتری این روستا در داخل جنگل چشمه از دل جنگل در فضایی مسطح بیرون می آ. آب چشمه لال از زیر کوه بیرون می آید و چون جریان آن دارای صدا نمیباشد به آن چشمه لال گفته میشود جالب است بدانید که آب چشمه لال در زمستان گرم و در تابستان بسیار سرد و زلال میباشد.

چشمه گل رامیان

چشمه گل یکی از چشمه های زیبای ایران است که در استان گلستان، شهرستان رامیان و جنوب شهر رامیان واقع شده و زیبایی کم نظیرش آن را به یکی از نقاط دیدنی و مجذوب کننده استان گلستان تبدیل کرده است. این چشمه با چشم اندازی زیبا به عنوان نگین طبیعت، دیدگان هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

غار کیارام

غار کیارام که در محل به نام «غار وسط دل دل» معروف است، در ۶ کیلومتری روستای فرنگ از توابع فارسیان (در ۱۳ کیلومتری گالیکش) شهرستان مینودشت قرار دارد. این غار به لحاظ قدمت، قدیمی ترین غار مسکونی شناخته شده در استان گلستان محسوب می شود.در سال ۱۳۴۲ خورشیدی، چارلز مک بورنی از دانشگاه کمبریج انگلستان مکان باستانی فوق را شناسایی و اقدام به گمانه زنی نمود.

خلیج گرگان

خلیج گرگان بزرگترین خلیج دریای خزر است. خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز (در استانهای گلستان و مازندران) به عنوان نخستین مجموعه تالاب بینالمللی جهان در فهرست تالابهای کنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلکه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانکاله (پناهگاه حیاتوحش) و تالاب بینالمللی گُمیشان یک مجموعه ارزشمند زیستمحیطی است.

چشمه نیلبرگ

یکی دیگر از تفریح گاه های رامیان جنگل و چشمه های نیلبرگ که در ۴ کیلو متری جنوب شرقی مرکز شهر رامیان قرار دارد .راه های رسیدن به جنگل و چشمه نیلبرگ پیمودن جاده های خاکی است که بیشتر مورد استفاده کشاورزان و وسایل نقلیه کشاورزی است .چشمه های آب جوشان و پرآب بسیاری در آن وجود دارد که یکی از همین چشمه ها آب شرب مورد نیاز شهر رامیان را تامین می کند .

قله قلعه ماران

با شکوه و زیبا شاید بخشی از صفت هایی باشد که بتوان به آن نسبت داد. باید رفت و رفت تا به بالای آن رسید و آنگاه است که چشمه ای دیگر از زیبایی های آن نمایان می شود. این خلاصه در توصیف قله ای جنگلی و خاص با نام قلعه ماران است. قلعه ماران(موران یا میران) نام قله ای در جنوب شهر رامیان در استان گلستان است. کوهی جنگلی و کاسه در قله آن که فضای مسطح بزرگی دارد و می تواند مقصدی یک یا دوروزه برای علاقه مندان به جنگل و کوهپیمایی باشد.

جنگل چهل چای

تنگه چهل چای که به بهشت نیز معروف است در فاصله هفت کیلومتری شهر مینودشت قرار گرفته ، نزدیکترین روستا به این منطقه روستای کلوکند است.  با توجه به دسترسی آسان، وجود جاده آسفالته، محوطه سازه های انجام شده نمازخانه، سرویس های بهداشتی و فروشگاه های مواد غذایی و رستوران های سنتی موقعیت مناسبی برای تفرج و تفریح مسافران، اهالی منطقه و شهرهای مجاور می باشد .

النگدره

پارک جنگلی النگدره، دارای وسعتی به مساحت ۱۸۵ کیلومتر و چشماندازی منحصر به فرد است و به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. هوای جنگل حداقل ۱۰ درجه خنکتر از نقاط شهری است. در دامنه جنگل پوشش گیاهی ویژه و همچنین رودخانه و چشمههایی وجود دارد.

تورنگ تپه

تورنگ تپه از تپه های تاریخی استان گلستان بوده که شهرت جهانی دارد و توجه بسیاری از باستان شناسان دنیا را به خود جلب کرده است. آثار به دست آمده از این تپه تاریخی، بنا به اظهارات باستان شناسان، گواه سکونت انسان عصر پیش از آریاها در این منطقه است.

پاسخ دهید