استان گیلان

0

استان گیلان

استان گیلان از استانهای شمالی ایران به مرکزیت شهر رشت است. این استان از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان هم محدود می شود. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر در جریان است، گیلان را از استان مازندران جدا میکند.

مجموعه شهرداری رشت

مربوط به دوره پهلوی است و در رشت، میدان شهرداری واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۱۶ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اجرای روزانه موسیقی زنده در صبحگاه و مناسبتها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی در شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر از ویژگیهای بی نظیر شهرداری رشت است.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محلهسلیمان داراب، در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب واقع شده است. در اطراف قبر میرزا کوچک خان جنگلی، اجساد مجاهدان جنگلی دفن شده است که اسامی آنها بر روی سنگ قبر آنان حک شده است. در کنار قبر میرزا آرامگاه شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی قرار دارد.

شهر تاریخی ماسوله

با فاصلهی حدودا یک ساعت رانندگی از رشت، شهر تاریخی ماسوله قرار دارد که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. خانههای این شهر به صورت پلکانی در سراشیبی صخره بنا شدهاند و بام خانهها مشخصا قابل تشخیص از خیابانها نیست.

تالاب انزلی

تالاب بینالمللی انزلی محل تخمریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. در میانه تالاب جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند. تالاب انزلی با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه ماهی، صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کمنظیری دارد که بخش اعظم آن در منطقه حفاظتشده سرخانکل از آنان محافظت میشود.

حافظیه انزلی

حافظیه انزلی در بلوار ساحلی انزلی و در کنار بنای شهرداری، بنایی سفیدرنگ شبیه حافظیه شیراز قرار دارد. این بنا در سال ۱۳۱۱ به سفارش شهرداری و توسط گروهی از مهندسان آلمانی احداث شده است. پیش از این، حافظیه انزلی مکان برگزاری کنسرتهای موسیقی بوده و هنوز هم به دلیل شباهتی که با حافظیه دارد به همین نام خوانده میشود.

بقعهی شیخ زاهد گیلانی

این بقعه مربوط به اواخر سدهی ۹ ه‍. ق. و در شهرستان لاهیجان، روستای شیخ انور، واقع شده است. این اثر در تاریخ ۵ دی ۱۳۴۷ با شمارهی ثبت ۸۲۴ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آرامگاه این شیخ ضریحی چوبی در منتهای سادگی است. هیچگونه کتیبهای ندارد و با کاشی سبز رنگی پوشیده شده و بنا، ساختمانى هرمى شکل با پوشش سفالى و گنبد نوک تیز است.

تپه مارلیک

تپه مارلیک یکی از ۵ تپه باستانی است که در دره گوهررود در اطراف رودبار واقع شده است. تپههای زینب بیجار، پیلاقلعه، دوربیجار و جازم کول، نامهای سایر این تپهها هستند.

قلعه رودخان

این قلعه زیبا که به قلعه “هزار پله” ، “حسامی” و “سكسار” نیز معروف است، نام قلعه ای تاریخی در 23 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در بخش مرکزی و دهستان “گوراب پس” استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه رودخان را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله اعراب به ایران دانسته اند که در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است.

منطقه باستانی املش

شهر تاریخی املش در فاصله 75 كیلومتری رشت در منطقه كوهپایه ای واقع شده است.  “رومن گیرشمن” رئیس هیأت كاوش های باستان شناسی وقت ایران، اشیای بدست آمده از املش را متعلق به قرن 8 و 9 ق.م می داند و معتقد است اطلاعاتی كه از دوران آغاز تمدن ایرانی به دست آمده نتیجه كشفیات اتفاقی دهقانان در ناحیه جنوب غربی دریای مازندران است. از آثار كشف شده از املش باید از دو چشم بند برنزی مربوط به زین و یراق اسب نام برد كه كتیبه ای به خط میخی بر روی آنهاست و اسامی دو تن از شاهان مانایی و اورارتویی یعنی “منوا” و “آرگیشتی” بر روی آن حك شده است.

 پارک ﺟﻨﮕﻠﯽ ﺳﺮاوان

این پارک از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎی ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ دارا ﺑﻮدن ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻨﻮع ﮔﯿﺎﻫﯽ در ﺳﻄﺢ ﮐﺸﻮر و ﺣﺘﯽ در ﺟﻬﺎن ﮐﻢ ﻧﻈﯿﺮ اﺳﺖ. اﯾﻦ ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ وﺟﻮد ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻧﺎدر ﮔﯿﺎﻫﯽ ذﺧﺎﯾﺮ ژﻧﺘﯿﮑﯽ و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی ﺑﯽ ﺑﺪﯾﻞ نسبت به سایر پارک های جنگلی گیلان از اهمیت بیشتری برخوردار است.از دیگر جاذبه های این پارک وجود اولین موزه میراث روستایی در آن می باشد: موزه میراث روستایی گیلان.

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان در پارک جنگلی سراوان و در ١٨ کیلومتری جادهی رشت-تهران قرار دارد. این موزه نمونهای کوچک اما واقعی، از نحوهی زندگی و فرهنگ سنتی روستاهای گیلان است. بخش معماری این موزه، مجموعهای است که قدمت بناهای آن به طور متوسط به ١٥٠ سال میرسد.

پاسخ دهید