رومانی

0

رومانی

رومانی (Romania) در جنوب شرق اروپا و شمال شبه جزیره بالکان و در حاشیه رودخانه دانوب قرار دارد. آب و هوای رومانی معتدل است و پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است.

رومانی عضوی از اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است. این کشور با داشتن مساحت ۲۳۸ هزارو ۴۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت و با داشتن ۱۹/۹۴ میلیون جمعیت هفتمین کشور پرجمعیت اروپا است. بخارست ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن «لئو» رومانی است.

اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد از شاخه ارتدکس تعلق دارند. یک سوم این کشور کوهستانی، یک سوم دیگر تپه های سرسبز و بقیه پوشیده از دشت های وسیع مناسب کشاورزی است. رودخانه های فراوانی در رومانی جاری است که بزرگ ترین آن ها دانوب  است و عمدتا در مرز بلغارستان جریان دارد. در منطقه ریزش دانوب به دریای سیاه دلتای عظیم و سرسبزی پدید آمده که زیستگاه جانوران کمیاب به ویژه پرندگان  است و هزاران نوع پرنده در زمستان های سخت به این منطقه مهاجرت می کنند. شهرهای بندرگاهی مهم رومانی چون گالاتی، برایلا، و تولسئا نیز در کناره رود دانوب واقع شده اند.

دیگر رودهای مهم این کشور عبارتند از مورش، سومش، اولت، سیرت، و پروت که اهمیت بازرگانی چندانی ندارند اولین چیزی که در نگاه اول نظر شما را در رومانی جلب خواهد کرد خانه های با سقف شیب دار به سبک شمال ایران و همچنین پرچم های فراوان رومانی و اتحادیه اروپا در سرتاسر شهرها و روستاها است به طوری که خیال خواهید کرد وارد جشنواره و یا یک روز ملی رومانی شده اید.

پاسخ دهید